Fondul rutier 2026, un mister. Bolea nu spune dacă taie banii pentru drumuri

17 Dec. 2025, 13:17
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Dec. 2025, 13:17 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, evită să spună dacă valoarea Fondului rutier pentru anul 2026 va fi mai mică decât cea din 2025, în contextul discuțiilor privind constrângerile bugetare pentru anul viitor.

Întrebat despre alocările planificate pentru întreținerea și reabilitarea drumurilor, ministrul a declarat că, de regulă, Fondul rutier pornește anual de la un nivel similar, urmând ca sumele să fie majorate ulterior prin rectificări bugetare.

„În fiecare an, valoarea Fondului rutier este aproximativ aceeași, de 1 miliard 800 de milioane de lei. Ulterior, la rectificarea bugetului, se alocă alte resurse financiare. Spre exemplu, în 2025, chiar dacă la început valoarea Fondului era de 1,7 miliarde de lei, noi am finalizat cu implementare la aproximativ 2 miliarde 600 de milioane de lei”, a declarat Vladimir Bolea.

Pentru anul 2026, fondul rutier este de 1,8 miliarde de lei, iar defalcările din accizele la carburanți sunt de 48% din total.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

08 Mai 2026, 17:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Mai 2026, 17:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

S.A. CET-Nord a anunțat lansarea unei licitații pentru instalarea unui sistem de stocare a energiei electrice (BESS) cu o capacitate de 70 MW, în cadrul centralei termoelectrice din Bălți. Proiectul vizează selectarea unui partener privat care va asigura finanțarea și implementarea integrală, de la proiectare și construcție până la instalare și punere în funcțiune.

Potrivit companiei, viitorul sistem va fi conectat la rețeaua națională în baza unui aviz de racordare emis de Moldelectrica, ceea ce permite integrarea capacității de stocare în sistemul electroenergetic al țării.

Inițiativa face parte din eforturile autorităților de a dezvolta infrastructura de stocare a energiei, esențială pentru integrarea surselor regenerabile, acoperirea consumului în orele de vârf și sporirea rezilienței sistemului energetic. Sistemele BESS permit acumularea energiei produse în exces și utilizarea acesteia atunci când cererea este ridicată, contribuind la stabilitatea rețelei.

Ministerul Energiei al Republicii Moldova a precizat că statul își păstrează rolul de facilitator al investițiilor strategice, în timp ce implementarea tehnică și financiară va fi realizată de partenerul selectat printr-o procedură deschisă și competitivă, bazată pe criterii tehnico-financiare.

Proiectul de la Bălți vine în continuarea altor investiții în domeniu. La sfârșitul lunii aprilie, în localitatea Rădeni a fost pus în funcțiune cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova, cu o capacitate de 60 MWh, integrat cu un parc fotovoltaic de 50 MW.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!