(FOTO) Autoritățile municipale vor repara o școală din capitală. A fost efectuată analiza tehnică a clădirii

12 Mai 2021, 16:34
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
12 Mai 2021, 16:34 // Actual //  MD Bani

Autoritățile municipale și-au planificat în acest an să restaureze școala numărul 6 de pe bulevardul Cuza-Vodă 17/3 din sectorul Botanica al Capitalei. Pentru început, a fost efectuată analiza stării tehnice a clădirii, iar în câteva săptămâni va fi semnat un contract care prevede crearea documentelor de proiect, scrie Realitatea.md. 

Anunțul a fost făcut de edilul Capitalei, Ion Ceban.

„De îndată ce documentația proiectului va fi gata, va fi anunţat concurs pentru reparația edificiului. Pentru lucrările de restaurare a instituţiei de învăţământ în acest an din bugetul municipal au fost alocate surse financiare”, susține edilul Capitalei.

Ceban însă nu a precizat și despre ce sumă este vorba.

„Ne propunem să redeschidem şcoala pentru elevi, ținând cont că în acest sector cererile pentru școlarizare sunt multe la număr”, a mai precizat Ceban.

Municipalitatea anunță că Școala nr. 6 din sectorul Botanica a fost întoarsă Chișinăului în august anul trecut, după ce în 2012 a fost închisă, iar în 2017, prin decizia Consiliului Municipal Chișinău, a fost cedată Ministerului de Interne.

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 16:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Ian. 2026, 16:42 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Modificarea legislației privind activitatea concertată în sectorul asigurărilor a fost discutată în cadrul unor consultări organizate de Ministerul Finanțelor, împreună cu Banca Națională a Moldovei (BNM), cu participarea reprezentanților societăților de asigurare și ai asociațiilor de profil.

Inițiativa, elaborată de BNM și promovată de Ministerul Finanțelor, vizează consolidarea mecanismelor de supraveghere, clarificarea regulilor privind structura acționariatului și prevenirea riscurilor care pot afecta stabilitatea pieței de asigurări, prin sporirea transparenței și responsabilizarea acționarilor.

„Prin aceste consultări ne-am propus să ne asigurăm asupra nivelului de înțelegere a prevederilor, să clarificăm aspectele sensibile și să menținem un dialog deschis cu actorii direct vizați. De asemenea, am dorit să colectăm sugestii concrete pentru ajustarea proiectului”, a declarat secretara de stat a Ministerului Finanțelor, Cristina Ixari.

La discuții au participat și viceguvernatorii BNM, Tatiana Ivanicichina și Constantin Șchendra, alături de reprezentanți ai companiilor de asigurări și ai mediului investițional. Propunerile vor fi examinate și integrate în procesul de definitivare a proiectului de lege, care va parcurge etapele de avizare și transparență decizională prevăzute de legislație.

La situația din 30 septembrie 2025, în Republica Moldova activau 9 societăți de asigurare (dintre care 8 societăți practicau doar activitate de asigurări generale și o societate compozită desfășura simultan activitate în categoriile „asigurări generale” și „asigurări de viață”), 56 brokeri de asigurare și/sau de reasigurare, 53 agenți de asigurare și 34 agenți bancassurance.

Potrivit datelor BNM, în primele 9 luni ale anului trecut, activele totale ale societăților de asigurare au însumat 5,63 miliarde de lei, înregistrând o ușoară scădere față de sfârșitul trimestrului II, profitul net a ajuns la 121,3 milioane de lei, fiind cu 50,3% mai mic față de perioada similară a anului 2024, iar despăgubirile brute plătite au ajuns la 1,04 miliarde de lei, cu aproape 16% mai mult față de aceeași perioadă a anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!