(FOTO) Condiții mai bune pentru elevii și profesorii unui liceu din Ungheni. Instituția a fost reparată capital

10 Nov. 2022, 14:19
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
10 Nov. 2022, 14:19 // Actual //  MD Bani

Peste 1000 de elevi și 100 de cadre didactice de la Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu”, din municipiul Ungheni vor avea condiții mai bune de studii și de muncă. Instituția a fost eficientizată energetic și reparată capital din fonduri europene.

Potrivit ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale au fost instalate sisteme fotovoltaice pe acoperișul clădirii, pereții au fost termoizolați, au fost montate sisteme de ventilare cu recuperare a căldurii, iar pentru iluminarea exterioară sunt folosite becuri LED.

Astfel, instituția va economisi anual circa 1500 MW.

De asemenea, liceul a fost conectat la rețelele de apă și canalizare, a fost modernizată cantina și blocurile sanitare, construite căi de acces pentru persoanele cu dizabilități, schimbate geamurile și acoperișul.

„De pe urma conectării liceului la sistemul de aprovizionare cu apă și canalizare, circa 750 de cetățeni din vecinătatea instituției vor beneficia de acces la apă potabilă calitativă și circa 1500 de locuitori vor beneficia de sistem îmbunătățit de canalizare.”, declară MIDR.

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!