(FOTO) Probleme grave depistate de ANSA în restaurante și magazine: Mici și carne expirată, produse fără proveniență…

02 Aug. 2022, 16:23
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
02 Aug. 2022, 16:23 // Actual //  MD Bani

În perioada 22-19 iulie curent, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a efectuat mai multe verificări la operatorii din domeniul alimentar, din cadrul unităților de comerț, unităților de alimentație publică și blocuri alimentare din cadrul instituțiilor de învățământ general, aziluri, centre de plasament, spitale. În urma controalelor a depistat neconformități grave.

În total au fost efectuat 92 controale, în urma cărora au fost emise 31 prescripții și întocmite 27 procese verbale cu privire la contravenție.
Inspectorii Agenției au depistat și au dispus retragerea din comercializare din cadrul unităților de comerț și alimentație publică a produselor alimentare neconforme.

Potrivit ANSA au fost depistate mai multe neconformități:

  • comercializarea produselor alimentare cu termenul de valabilitate expirat;
  • marcarea neconformă;
  • starea sanitaro-igienică necorespunzătoare;
  • lipsa controlului medical și instruirii igienice a personalului angajat;
  • neasigurarea trasabilității produselor;
  • lipsa indicatoarelor de preț;
  • lipsa actelor de proveniență, etc.

Conform Planului de monitorizare al Agenției, pentru investigații de laborator, au fost prelevate probe (apă, produse finite, sanitație).

Realitatea Live

31 Dec. 2025, 09:15
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Dec. 2025, 09:15 // Actual //  Ursu Victor

Jaf ca-n filme în Germania. Hoții au spart cu un burghiu un seif din care au furat bani, aur și bijuterii de 30 de milioane de euro. FOTO Facebook Gelsenkirchen Police
Hoții au intrat într-o bancă din vestul Germaniei și au spart cu un burghiu de mari dimensiuni un seif din care au furat numerar și bunuri de valoare estimate la 30 de milioane de euro, a anunțat poliția, scrie BBC, citat de antena3.ro.

Un purtător de cuvânt al poliției a comparat spargerea cu filmul hollywoodian de jaf „Ocean’s Eleven”, declarând pentru agenția AFP că a fost „executată foarte profesionist”.

În timpul jafului de la banca de economii Sparkasse din orașul Gelsenkirchen, hoții au forțat deschiderea a peste 3.000 de casete de valori care conțineau bani, aur și bijuterii.

Poliția din Gelsenkirchen a precizat că a aflat despre infracțiune după ce, în primele ore ale dimineții de luni, s-a declanșat o alarmă de incendiu.

Hoții nu au fost încă prinși. Potrivit poliției, ei au profitat de „zilele liniștite de Crăciun” pentru a jefui clădirea de pe Nienhofstrasse, în cartierul Buer.

Investigațiile inițiale sugerează că au pătruns în bancă și au fugit printr-o parcare alăturată.

Martorii au relatat că au văzut mai mulți bărbați cu sacoșe mari pe scara parcării, în noaptea de sâmbătă spre duminică.

Poliția a declarat că imaginile video arată un Audi RS 6 negru ieșind din parcare, pe De-La-Chevallerie-Strasse, în primele ore ale dimineții de luni.

Gaura către camera subterană a seifului a fost descoperită după ce s-a declanșat alarma de incendiu în primele ore ale dimineții de luni, iar poliția și pompierii au percheziționat clădirea.

Clienții afectați au fost rugați să contacteze Sparkasse, banca punând la dispoziție o linie telefonică specială. Poliția a securizat intrarea sucursalei marți, după ce un număr mare de clienți s-au adunat în fața clădirii cerând informații.

„Nu am putut dormi azi-noapte. Nu primim nicio informație”, a declarat un bărbat pentru postul Welt, potrivit Reuters, în timp ce aștepta în fața sucursalei, adăugând că acolo își ținea economiile pentru bătrânețe.

Un mesaj de pe site-ul băncii arăta că sucursala va rămâne închisă și marți, în urma spargerii.

Sparkasse a transmis că 95% dintre casetele de valori ale clienților au fost forțate de hoți, astfel că probabilitatea ca aceștia să fi fost afectați este „foarte ridicată”.

Banca a adăugat că conținutul fiecărui compartiment este asigurat până la 10.300 de euro și le-a recomandat clienților să verifice dacă au acoperire suplimentară prin polița de asigurare a locuinței.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII