Gazprom minte de îngheață apele! Ucraina: Am livrat integral volumele de gaz Moldovei

22 Nov. 2022, 17:15
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Nov. 2022, 17:15 // Actual //  bani.md

Operatorul de transport al gazelor din Ucraina susține că tot volumul de gaz primit de la Gazprom a fost livrate Republici Moldova

„Toate volumele de gaze naturale care au fost primite la punctul de intrare din Rusia „Sudzha” pentru a fi transportate în continuare către consumatorii moldoveni au fost transferate integral la punctele de ieșire din Ucraina în R.Moldova „Oleksiivka” și „Grebeniki”, explică operatorul de transport.

,,Prin amenințarea cu reducerea volumului de transport către Moldova, Gazprom încearcă să priveze această țară de oportunitatea de a utiliza sistemul ucrainean de transport al gazelor și depozitarea subterană a gazelor și de a bloca instrumentul virtual invers, crescând astfel dependența de gazul natural rusesc la începutul sezonului de încălzire”, se arată în mesajul operatorului.

Într-un comunicat de presă gigantul rus acuza Ucraina de furtul gazului destinat Republicii Moldova. „O parte din gazul destinat Republicii Moldova rămâne în Ucraina”.

În dimineața zilei de astăzi, 22 noiembrie, Secretarul de stat, Constantin Borosan declara că pentru luna decembrie Gazprom a păstrat același volmul de gaz livrat Republicii Moldova – 5,7 mil. metri cubi/zi fără să fie solicitate capacități suplimentare.

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 16:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Ian. 2026, 16:42 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Modificarea legislației privind activitatea concertată în sectorul asigurărilor a fost discutată în cadrul unor consultări organizate de Ministerul Finanțelor, împreună cu Banca Națională a Moldovei (BNM), cu participarea reprezentanților societăților de asigurare și ai asociațiilor de profil.

Inițiativa, elaborată de BNM și promovată de Ministerul Finanțelor, vizează consolidarea mecanismelor de supraveghere, clarificarea regulilor privind structura acționariatului și prevenirea riscurilor care pot afecta stabilitatea pieței de asigurări, prin sporirea transparenței și responsabilizarea acționarilor.

„Prin aceste consultări ne-am propus să ne asigurăm asupra nivelului de înțelegere a prevederilor, să clarificăm aspectele sensibile și să menținem un dialog deschis cu actorii direct vizați. De asemenea, am dorit să colectăm sugestii concrete pentru ajustarea proiectului”, a declarat secretara de stat a Ministerului Finanțelor, Cristina Ixari.

La discuții au participat și viceguvernatorii BNM, Tatiana Ivanicichina și Constantin Șchendra, alături de reprezentanți ai companiilor de asigurări și ai mediului investițional. Propunerile vor fi examinate și integrate în procesul de definitivare a proiectului de lege, care va parcurge etapele de avizare și transparență decizională prevăzute de legislație.

La situația din 30 septembrie 2025, în Republica Moldova activau 9 societăți de asigurare (dintre care 8 societăți practicau doar activitate de asigurări generale și o societate compozită desfășura simultan activitate în categoriile „asigurări generale” și „asigurări de viață”), 56 brokeri de asigurare și/sau de reasigurare, 53 agenți de asigurare și 34 agenți bancassurance.

Potrivit datelor BNM, în primele 9 luni ale anului trecut, activele totale ale societăților de asigurare au însumat 5,63 miliarde de lei, înregistrând o ușoară scădere față de sfârșitul trimestrului II, profitul net a ajuns la 121,3 milioane de lei, fiind cu 50,3% mai mic față de perioada similară a anului 2024, iar despăgubirile brute plătite au ajuns la 1,04 miliarde de lei, cu aproape 16% mai mult față de aceeași perioadă a anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!