Gazprom ține Chișinăul în șah! Nu a explicat cum se calculează prețul metanului în ianuarie

04 Ian. 2023, 12:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Ian. 2023, 12:59 // Actual //  bani.md

Conform clauzelor contractuale de furnizare a gazelor naturale către Republica Moldova între SAP „Gazprom” și SA „Moldovagaz”, la determinarea prețului contractual al gazelor naturale se aplică noțiunea de „preț de bază”, care se calculează anual pe baza datelor efective ale vânzărilor de gaze SAP „Gazprom” către țările non-CSI pentru perioada aprilie-decembrie a anului precedent, se arată în mesajul Moldovagaz

Conform contractului dintre SAP „Gazprom” și SA „Moldovagaz”, „prețul de bază” se calculează în prima lună de furnizare a anului curent.

„Până la moment, SAP „Gazprom” nu a expediat oficial SA „Moldovagaz” datele inițiale pentru determinarea prețului al contractului pentru ianuarie 2023”, se mai arată în mesajul companiei.

În dimineața zile de astăzi, președintele Moldovagaz, Vadim Ceban declara că pentru luna ianuarie prețul estimativ al metanului este de 1230 dolari pentru mia de metri cubi.

De la începutul lunii decembrie Chișinăul nu mai cumpără gaz de la Gazprom. Cantitatea zilnică de 5,7 milioane metri cubi a fost cedată regiunii din stânga Nistrului în schimbul livrărilor de energie electrică la un preț de 73 dolari MW față de 231 euro MW cât era în noiembrie de pe bursa OPCOM din România.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Dec. 2025, 18:39
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
01 Dec. 2025, 18:39 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Ministrul Economiei, Eugeniu Osmochescu, a respins ideea introducerii unei cote obligatorii de 50% pentru produsele autohtone pe rafturile magazinelor, declarând la Radio Moldova că o astfel de măsură ar încălca atât regulile economiei de piață, cât și normele internaționale.

Potrivit ministrului, impunerea unei limite minime pentru marfa produsă în Republica Moldova nu ar fi compatibilă cu angajamentele comerciale ale țării și ar contraveni celor mai bune practici europene.

„Nu este corect, nu este o regulă a unei economii de piață, nu este corect conform reglementărilor internaționale și celor mai bune practici. Limitarea nu este posibilă din punct de vedere juridic”, a subliniat Osmochescu.

În locul unei cotări obligatorii, ministrul propune soluții alternative pentru susținerea producătorilor locali: programe de marketing, etichetare clară și campanii care evidențiază produsele fabricate în Republica Moldova direct pe rafturile magazinelor.

„Putem avea programe de marketing în rafturi, unde sunt identificate produsele din Republica Moldova și sunt promovate cu sprijinul statului. Putem stimula consumul local, dar nu putem impune cote obligatorii”, a declarat ministrul.

În 2021, toate magazinele din Republica Moldova erau obligate să aibă pe rafturi cel puţin 50 de produse agroalimentare autohtone, însă ulterior prevederea a fost abrogată.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII