Grosu, despre demisia premierului Gavrilița: A guvernat cu multă atenție. PAS va asigura formarea unui nou Guvern

10 Feb. 2023, 13:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Feb. 2023, 13:38 // Actual //  bani.md

Fracțiunea parlamentară a PAS a luat act de demisia doamnei Prim-ministre Natalia Gavrilița. Echipa Partidului Acțiune și Solidaritate îi mulțumește doamnei Prim-ministre pentru dedicație și efort, susține într-o postare pe Facebook, președintele Parlamentului, Igor Grosu.

În ultimul an, țara noastră s-a confruntat cu mai multe crize fără precedent, cu amenințări de ordin economic, social, energetic și chiar existențiale. În pofida gravității provocărilor, țara a fost guvernată responsabil, cu multă atenție, cu muncă dedicată.

Mulți au vrut ca Moldova să cadă, însă grație acestui Guvern, grație doamnei Gavrilița și echipei, în țara noastră a fost menținută pacea și stabilitatea. Datorită eforturilor Guvernului, am asigurat țara cu energie, am identificat ajutor financiar crucial de la partenerii noștri internaționali, am acordat compensații și majorări pentru a fi alături de oameni.

Mulțumim mult, Natalia!

Doamna Președintă urmează să desfășoare consultări cu fracțiunile parlamentare. Fracțiunea PAS sprijină și va asigura formarea unui nou Guvern care se va concentra pe provocările de securitate și dezvoltare economică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 13:27
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Mart. 2026, 13:27 // Actual //  bani.md

Un nou program destinat antreprenorilor din Republica Moldova EUReady a fost lansat pentru a sprijini mediul de afaceri să înțeleagă, în mod practic, ce înseamnă integrarea în Uniunea Europeană și cum își pot adapta companiile pentru a rămâne competitive într-o economie europeană.

Programul este destinat atât antreprenorilor care activează pe piața locală, cât și celor care operează pe piețe internaționale și își propune să ofere instrumente și cunoștințe pentru adaptarea la noile reguli ale pieței odată cu aderarea la UE.

În cadrul EUReady, participanții vor afla cum se vor modifica regulile pieței după integrarea europeană, ce oportunități există deja pentru companiile din Moldova și ce noi perspective s-ar putea deschide după aderare. De asemenea, programul va prezenta lecții și experiențe din alte state membre ale Uniunii Europene, inclusiv greșelile și provocările întâmpinate de companiile din aceste țări.

Totodată, antreprenorii vor învăța cum pot rămâne competitivi într-un mediu economic european, cum pot accesa piața digitală a Uniunii Europene prin vânzări online și scalare transfrontalieră, dar și cum pot deveni parte a lanțurilor valorice europene și colabora cu parteneri din UE.

Programul va explica și modul în care funcționează, în practică, comerțul cu Uniunea Europeană, oferind exemple concrete și recomandări pentru companiile interesate să se extindă pe piața europeană.

Participarea la program este gratuită, însă locurile sunt limitate. Termenul-limită pentru depunerea aplicațiilor este 15 martie 2026.

Programul EUReady este implementat de GLIA Impact Hub, cu sprijinul Programului Innovate Moldova, finanțat de Suedia și Regatul Unit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!