Lovitura grea pentru Marea Britanie: Deficitul bugetar a depăşit estimările economiştilor

23 Mai 2023, 10:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Mai 2023, 10:41 // Actual //  bani.md

Marea Britanie a înregistrat în aprilie un deficit bugetar mai mare decât se aştepta, în condiţiile în care inflaţia ridicată a împins factura dobânzilor la datoria guvernamentală pentru luna respectivă la un nou record, arată datele oficiale publicate marţi, potrivit Reuters.

Împrumuturile nete ale sectorului public, cu excepţia băncilor de stat, au crescut în aprilie la 25,56 miliarde de lire sterline – cu aproape 12 miliarde de lire mai mult decât în aprilie 2022, a precizat Oficiul Naţional de Statistică.

Un sondaj realizat de Reuters în rândul economiştilor indicase un împrumut net al sectorului public, excluzând băncile deţinute de stat, de 19,75 miliarde de lire sterline.

În aprilie, Marea Britanie a adăugat 9,8 miliarde de lire sterline la factura dobânzilor la datorie – cea mai mare pentru această lună de când au început înregistrările, în 1993, reflectând dobânzile de plătit pentru obligaţiunile guvernamentale legate de inflaţie.

Rata de inflaţie a preţurilor de consum din Marea Britanie a fost cea mai mare din Europa de Vest în martie, rămânând peste 10%. Se aşteaptă ca datele de miercuri să arate o scădere în aprilie la aproximativ 8,2%, conform consensului sondajului Reuters.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

05 Aug. 2026, 22:11
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
05 Aug. 2026, 22:11 // Actual //  Ursu Victor

Guvernul renunță la varianta inițială de majorare și uniformizare a TVA, după reacțiile din spațiul public, iar noile modificări fiscale vor fi mai moderate și vor proteja consumatorii vulnerabili, a deckarat premierul Vasile Tofan în cadrul emisiunii Secretele Puterii de la Jurnal TV.

Șeful Executivului a precizat că TVA redus va fi menținut pentru alimentele de bază, precum pâinea, laptele, legumele, fructele și cartofii, iar modificările vor fi introduse gradual.

Totodată, Guvernul nu va modifica regimul fiscal pentru consumul de energie și gaze în sezonul rece. Noile reguli vor intra în vigoare abia de la 1 aprilie 2027.

Potrivit premierului, pentru gazele naturale, primii 150 de metri cubi consumați lunar vor rămâne taxați cu TVA de 8%, iar pentru consumul care depășește acest prag se va aplica cota standard de 20%. Vasile Tofan a explicat că aproximativ 86% dintre gospodării consumă sub 150 de metri cubi de gaz în perioada rece, astfel încât majoritatea populației nu va fi afectată de schimbare.

Un mecanism similar va fi aplicat și la energia electrică. Primii 100 kWh vor rămâne taxați cu TVA de 0%, iar energia consumată peste acest nivel va fi impozitată cu TVA de 20%.

În același timp, Executivul pregătește majorări de taxe pentru produsele considerate nocive și pentru anumite sectoare economice. Premierul a anunțat că vor crește accizele la tutun și alcool, precum și taxele aplicate jocurilor de noroc.

Tofan a argumentat că moldovenii cheltuie anual aproximativ 10 miliarde de lei, echivalentul a 2,5% din PIB, pe jocurile de noroc, iar suma ar putea ajunge la 20 de miliarde de lei dacă este luată în calcul și piața ilegală. El a precizat însă că taxarea va fi calibrată astfel încât să nu încurajeze migrarea jucătorilor către piața neagră.

O altă măsură anunțată în premieră vizează sistemul bancar. Guvernul intenționează să majoreze cu 50% impozitul pe profitul băncilor, de la 12% la 18%, măsură care va fi aplicată doar pentru anul fiscal 2027.

Premierul a recunoscut că o taxare mai mare a băncilor poate reduce capacitatea de creditare, însă a spus că Executivul a analizat riscurile și consideră că beneficiile depășesc efectele negative. Potrivit estimărilor prezentate de Tofan, măsura ar urma să aducă la buget aproximativ 600 de milioane de lei într-un singur an.