Mafia certificatelor inutile destructurată! Inspectorii de la vamă și ANSA se hrăneau de pe spatele agricultorilor

29 Dec. 2022, 13:10
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Dec. 2022, 13:10 // Actual //  bani.md

Exportatorii de cereale erau obligați să prezinte certificate fitosanitare. Documentele erau cerute de Serviciul Vamal și era emis de către ANSA. „Este un non sens când Vama cerea de la exportator documentele care sunt cerute de cumpărător”, a declarata ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea într-o conferință de presă.

Potrivit ministrului, în trei săptămâni aceste certificate au fost anulate.

„Nu există nicio țară în lume unde sunt puse bariere la export. Fiecare țară și le promovează. Dacă țara care cumpără are niște cerințe, le înaintează către noi ca țară și noi le îndeplinim și prezentăm certificate necesare. Or, noi în Republica Moldova am mers pe o cale deosebită și foarte interesantă. Evident că era mai mult construită pentru a lua mită, corupție. Noi construiam o relația cu agentul economic prin niște certificate lipsite de sens, care nu erau cerute de cumpărător, dar importante pentru niște laboratoare din Moldova, pentru un inspector vamal sau de la ANSA. Cineva trebuia să se hrănească de pe spatele exportatorului sau agricultorului”, a punctat Bolea.

Ministrul a spus că împreună cu asociațiile de profil urmează să fie făcută o analiză a tuturor certificatelor pentru a le reduce la maxim și a exclude absurditățile.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

10 Nov. 2025, 18:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Nov. 2025, 18:00 // Actual //  Ursu Victor

Procesul de achiziție a gazului pentru perioada următoare a fost încheiat, iar în prezent se fac ultimele calcule financiare, anunță Alexandr Slusari, reprezentant în Consiliul de Administrație al Energocom. Potrivit acestuia, prețul mediu ponderat va fi un pic mai mic de 410 euro pentru 1000 m³, ceea ce reprezintă o evoluție favorabilă față de valorile estimate anterior.

Experții în energetică consideră că noul preț de achiziție creează premise pentru o posibilă reducere a tarifelor la consumatori. Conform estimărilor preliminare, ajustarea ar putea fi de aproximativ 1 leu pe metrul cub, în cazul în care condițiile rămân stabile și ANRE validează calculele.

În prezent, consumatorii casnici achită un tarif reglementat de 16,742 lei/m³, stabilit ultima dată în decembrie 2024. Atunci, ANRE a aprobat o majorare de 3,16 lei/m³, ceea ce a reprezentat o scumpire de 27,5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII