Mai multe vinării din Moldova oferă sprijin persoanelor refugiate din Ucraina

28 Feb. 2022, 11:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Feb. 2022, 11:25 // Actual //  bani.md

Mai multe vinării din Republica Moldova au anunțat că oferă sprijin persoanelor refugiate din Ucraina.

Este vorba de vinăriile Purcari, MIMI, Et Cetera, Complexul Coşteşti și vinăria Asconi.

„Noi, cei de la Purcari Wines, încercăm să facem partea noastră de a-i sprijini pe cei care fug de acest război nedrept. Până acum am asigurat adăpost la Château Purcari familiilor de refugiați, am asigurat plata integrală pentru cazare la hotelurile din regiune, am asigurat hrana, apa, articolele de igienă (Mulțumim Casa Curata/Чистый Дом!), cartele SIM (Mulțumim @Orange.Moldova!) celor sosiți în Moldova din zona de război. Nu ne vom opri aici. Suntem în discuții active cu partenerii noștri, atât din Moldova, cât si din România, pentru a coordona eforturile de ajutor” a scris pe Facebook Eugen Comendant, directorul operațional al companiei .

Cei de la MIMI spun că angajații Castel Mimi sunt de mai bine de o zi la punctul de trecere Palanca distribuind alimente și apă!

Reprezentanții Complexului Costești spun afirmă că au cazat multe familii de refugiați și capacitatea a fost epuizată.

Cei de la vinăria Et Cetera spun că le asigură mâncare refugiaților și le caută cazare.

Realitatea Live

23 Feb. 2026, 17:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
23 Feb. 2026, 17:35 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Agenția de Investiții a anunțat deschiderea etapei de depunere a dosarelor pentru Programul BRIDGE Export, un instrument financiar destinat implementării strategiilor și activităților sectoriale de promovare a exportatorilor din Republica Moldova. Programul vizează eficientizarea eforturilor de promovare a exporturilor prin facilitarea accesului la resurse financiare nerambursabile, acoperind până la 60% din costurile eligibile ale proiectelor propuse.

Lansarea noii runde vine după aprobarea Hotărârii de Guvern din 4 februarie 2026, prin care a fost actualizat cadrul normativ de implementare a programului. Agenția precizează că această modificare legislativă reconfirmă angajamentul Guvernului de a sprijini sectorul privat în procesul de extindere pe piețele internaționale.

Ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugen Osmochescu, a declarat că BRIDGE Export contribuie direct la obiectivul de sprijinire a antreprenorilor: ”Este vorba de un program de ajutor de stat pentru asociațiile de business cu un buget de 60 de milioane pentru o perioadă de 3 ani pentru promovarea companiilor noastre pe piețele internaționale”.

La rândul său, directoarea Agenției de Investiții, Natalia Bejan, a subliniat că succesul Republicii Moldova pe piețele externe depinde de consolidarea sectorului privat. ”Asociațiile de business reprezintă unul dintre pilonii centrali ai acestei viziuni strategice. Asociațiile vor fi nu doar beneficiari ai programului, ci parteneri fundamentali, împreună cu care vom co-crea și implementa strategii concrete de promovare a exporturilor”, susține Natalia Bejan.

Noua rundă a programului are ca scop susținerea companiilor în procesul de accesare a piețelor internaționale prin cofinanțarea participării la expoziții și târguri, organizarea misiunilor economice, realizarea cercetărilor de piață și desfășurarea campaniilor de promovare peste hotare. Dosarele de finanțare pot fi depuse de asociațiile de profil, care acționează ca entități umbrelă pentru companiile membre și non-membre interesate să pătrundă pe noi piețe. Documentația completă și criteriile de selecție sunt disponibile pe pagina oficială a instituției.

Termenul-limită pentru depunerea dosarelor este 15 martie 2026, iar activitățile aprobate vor fi implementate în perioada aprilie 2026 – aprilie 2027. Reprezentanții Agenției de Investiții au anunțat că oferă asistență și informații suplimentare asociațiilor interesate, inclusiv prin intermediul managerului de program.

În ultimii trei ani, prin intermediul programului de granturi, Agenția de Investiții a oferit peste 8 milioane de lei pentru 46 de activități, sprijinind 20 de inițiative ale asociațiilor de business dedicate promovării exportului și internaționalizării afacerilor. Potrivit datelor prezentate, aceste inițiative au generat exporturi de peste un miliard de lei, iar majorarea bugetului pentru 2026 indică o amplificare a eforturilor de susținere a companiilor moldovenești pe piețele externe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!