Mașinile din străinătate vor scăpa de inspecția tehnică repetată la reînmatriculare, dacă au certificat valabil

25 Feb. 2026, 14:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
25 Feb. 2026, 14:04 // Actual //  Grîu Tatiana

Certificatul de inspecție tehnică va avea un conținut minim standardizat, stațiile vor fi obligate să respecte cerințe clare privind infrastructura și echipamentele, iar inspecțiile vor fi efectuate după reguli tehnice uniformizate la nivel european. Acestea sunt doar o parte dintre schimbările prevăzute în proiectul hotărârii Guvernului de modificare a Regulamentului cu privire la inspecția tehnică periodică a vehiculelor rutiere.

Proiectul, elaborat de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, introduce un model clar de certificat de inspecție tehnică, care va trebui să conțină cel puțin numărul VIN, numărul de înmatriculare, data și locul inspecției, indicația odometrului, deficiențele constatate, rezultatul verificării și data următoarei inspecții.

Stațiile de inspecție tehnică vor trebui să respecte cerințe minime stricte privind infrastructura și dotările. Lista include, în funcție de categoria și masa vehiculului, standuri de testare a frânelor, analizatoare de gaze, dispozitive de verificare a farurilor, echipamente pentru măsurarea emisiilor și dispozitive de conectare la interfața electronică a vehiculului (OBD).

Modificările nu se opresc aici. Se reglementează expres utilizarea datelor tehnice furnizate de producători la efectuarea inspecției, inclusiv pentru vehicule electrice și vehicule de interes istoric, iar producătorii vor fi obligați să pună la dispoziția stațiilor și autorităților informațiile necesare într-un format clar și accesibil.  În cazul reînmatriculării unui vehicul deja înmatriculat într-un alt stat, autoritățile moldovenești vor recunoaște certificatul de inspecție tehnică emis acolo, dacă acesta este valabil.

Potrivit datelor oficiale, la 1 ianuarie 2026, în Republica Moldova erau înmatriculate peste 1,3 milioane de vehicule, dintre care aproximativ 892 770 autoturisme, circa 233 987 camioane și 72 067 vehicule comerciale.

În primele 10 luni ale anului 2025, circa 3,1% dintre vehiculele verificate în trafic circulau fără certificat de inspecție tehnică valabil.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

25 Apr. 2026, 11:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Apr. 2026, 11:01 // Actual //  Ursu Victor

Iranul ar putea provoca o „catastrofă digitală” în statele din Golful Persic, prin deteriorarea cablurilor submarine de transmisie a datelor, potrivit unor informații publicate de agenția Tasnim News Agency, apropiată de Corpul Gardienilor Revoluției Islamice.

Agenția a publicat o hartă a cablurilor din Strâmtoarea Ormuz și a avertizat că, în cazul în care mai multe linii ar fi întrerupte simultan fie accidental, fie intenționat „o catastrofă digitală ar zgudui statele arabe din Golful Persic”.

Potrivit datelor, cel puțin șapte cabluri de telecomunicații traversează fundul strâmtorii, inclusiv sistemele Falcon, AAE-1, TGN-Gulf și SEA-ME-WE, care conectează regiunea cu centre de date din Orientul Mijlociu, Europa și Asia. Din cauza tensiunilor diplomatice cu Teheranul, aceste cabluri sunt amplasate în principal în apele Oman, nu ale Iranului.

Deși o eventuală întrerupere ar afecta și Iranul, sursa citată susține că țara ar fi „mult mai puțin vulnerabilă”, deoarece depinde într-o măsură mai mică de aceste conexiuni.

Oficial, autoritățile iraniene nu au comentat informațiile, însă mesajul este interpretat de analiști drept o amenințare indirectă.

Experții de la Stimson Center atrag atenția că peste 15% din traficul global de date trece prin Strâmtoarea Ormuz, ceea ce face din această infrastructură una critică pentru statele din regiune, inclusiv Emiratele Arabe Unite, Qatar, Bahrain, Kuweit și Arabia Saudită.