Moldova scapă de o relicvă sovietică! Două CET-uri moderne vor înlocui centrala învechită din 1951

17 Mart. 2025, 16:09
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Mart. 2025, 16:09 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Guvernul Republicii Moldova, prin Ministerul Energiei și Unitatea Consolidată pentru Implementarea și Monitorizarea Proiectelor în domeniul Energeticii (UCIPE), a demarat procesul de selecție pentru construirea a două Centrale Electrice cu Termoficare (CET-uri) performante la Termoelectrica S.A.. Noile centrale vor avea o capacitate electrică de 55 MW și termică de cel puțin 43 Gcal/h, contribuind semnificativ la modernizarea sistemului energetic național.

Pentru realizarea proiectului, a fost lansată o licitație internațională, la care și-au depus ofertele patru companii din Turcia, Ungaria și Azerbaidjan. Procesul de selecție include două etape:

Deschiderea și analiza ofertelor financiare, unde vor fi luate în considerare doar companiile care trec de calificarea tehnică.
Un proiect de 81 milioane de euro, finanțat de Banca Mondială
Noile centrale vor fi construite în cadrul celui de-al doilea Proiect de îmbunătățire a eficienței sistemului de alimentare centralizată cu energie termică (PIESACET-2), finanțat de Banca Mondială, cu un cost estimativ de 81 milioane de euro.

Construcția celor două CET-uri va dura doi ani de la semnarea contractului și va înlocui fosta CET-1, aflată în exploatare din 1951. Noile centrale vor funcționa pe tot parcursul anului, nu doar în sezonul rece, acoperind cererea de apă caldă menajeră și contribuind la reducerea dependenței energetice a țării.

CET-urile vor utiliza tehnologii moderne și flexibile de cogenerare, ceea ce va permite o eficiență energetică ridicată, reducerea costurilor și sporirea capacității interne de producție a energiei electrice. Acest proiect este un pas important în direcția securității energetice a Republicii Moldova și modernizării infrastructurii de termoficare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Feb. 2026, 16:36
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Feb. 2026, 16:36 // Actual //  Grîu Tatiana

Drumurile naționale vor beneficia în 2026 de finanțări de peste 1,82 miliarde de lei, bani prevăzuți pentru întreținerea și reparația celor aproape 6 000 de kilometri de trasee aflate în gestiunea statului. Asta prevede proiectul Programului privind repartizarea mijloacelor fondului rutier pentru drumurile publice naționale pe anul 2026.

Autorii documentului asigură că accentul va fi pus pe siguranța traficului și pe menținerea carosabilului într-o stare bună. „Prioritare vor fi acțiunile referitoare la mentenanța condițiilor de circulație din punct de vedere a stării părții carosabile și siguranței la trafic”.

Pentru întreținerea curentă a drumurilor sunt planificate peste 611 milioane de lei. Cea mai mare parte, peste 412 milioane de lei, este destinată lucrărilor pe timp de vară, inclusiv reparațiilor la îmbrăcămintea asfaltică și din beton, dar și intervențiilor la poduri și podețe. Alte 100 de milioane de lei sunt rezervate pentru întreținerea pe timp de iarnă, pentru deszăpezire și combaterea poleiului, iar 99 de milioane de lei pentru lucrări periodice și măsuri de siguranță rutieră.

Reparațiile propriu-zise vor absorbi sume consistente. Aproximativ 294 de milioane de lei sunt prevăzute pentru reparații curente la drumuri și poduri, iar pentru reconstrucții și reabilitări capitale sunt planificate peste 397 de milioane de lei. Nota informativă indică faptul că în 2026 urmează să fie contractate lucrări pentru reparația a peste 210 kilometri de drumuri naționale.

Programul mai include 275 de milioane de lei pentru gestionarea drumurilor publice și aproape 75 de milioane de lei pentru proiectare, evaluări și alte cheltuieli conexe. O parte din bani vor merge și pentru reabilitarea unor porțiuni concrete de drum, precum sectoarele Cornești – Boghenii Noi – Năpădeni – M5, R35 – Baimaclia – Taraclia de Salcie – R32 sau R13 – Ivanovca – Izvoare – Ocolina – R14. Pentru aceste proiecte sunt planificate 100 de milioane de lei în 2026, însă valoarea totală a lucrărilor depășește 302 milioane de lei, diferența fiind acoperită prin angajamente de stat deja asumate.

În document se menționează că implementarea proiectului „va avea un impact pozitiv asupra infrastructurii rutiere, contribuind la asigurarea întreținerii corespunzătoare a rețelei rutiere naționale, îmbunătățind condițiile de drum și siguranța rutieră”.

Pentru comparație, în 2025, pentru executarea lucrărilor de întreținere și reparație a drumurilor publice naționale a fost alocat un buget de circa 2,59 miliarde de lei. Potrivit Raportului de executare a bugetului, prezentat de Administrația de Stat a Drumurilor, suma valorificată pentru toate lucrările executate a fost de aproximativ 2,51 miliarde de lei în perioada ianuarie–decembrie 2025, ceea ce reprezintă un nivel de realizare de 96,7%.

Anterior, economistul Veaceslav Ioniță a declarat că Guvernul încasează anual aproximativ 4 000 de lei de la fiecare șofer pentru infrastructura rutieră, însă doar jumătate din această sumă ajunge efectiv în fondul rutier, iar restul banilor sunt redirecționați către alte cheltuieli bugetare. Potrivit lui, pentru menținerea rețelei rutiere într-o stare bună ar fi necesară alocarea anuală a circa 1% din PIB pentru întreținere, ceea ce în acest an ar însemna aproximativ 3,5 miliarde de lei, plus încă 1% din PIB pentru dezvoltare și construcția de drumuri noi. În realitate, pentru întreținere se alocă sub 2 miliarde de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!