Noul și vechiul premier al României vizită fulger la Chișinău

21 Iun. 2023, 09:55
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Iun. 2023, 09:55 // Actual //  bani.md

Prim-ministrul României, Marcel Ciolacu, și președintele Senatului României, Nicolae Ciucă, întreprind astăzi o vizită de lucru în Republica Moldova. Cei doi oficiali au programate întrevederi cu omologii lor moldoveni și cu președinta Maia Sandu. În legătură cu vizita oficialilor, pe traseul care leagă aeroportul și capitala sunt amplasate echipaje de poliție.

Guvernul de la Chișinău precizează că demnitarii vor discuta agenda bilaterală în spiritul Parteneriatului Strategic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, proiectele comune în plan economic, investițional, infrastructură și transport, dar și programul de reforme asumat de autoritățile de la Chișinău în parcursul de integrare în Uniunea Europeană.

Pentru ora 12.15, la Parlament, sunt planificate declarațiile de presă ale președintelui Parlamentului, Igor Grosu, și președintelui Senatului României, Nicolae Ciucă. Iar la Guvern, la ora 12.30, vor avea loc declarațiile presă ale premierilor  Dorin Recean și Marcel Ciolacu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Dec. 2025, 11:20
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Dec. 2025, 11:20 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Fermii din sudul Republicii Moldova anunță un protest preventiv în fața Guvernului în data de 10 decembrie. Producătorii avertizează că agricultura se află într-o situație critică și cer intervenții urgente din partea autorităților.

Potrivit organizatorilor, noul Guvern „probabil încă nu a înțeles gravitatea situației economice” moștenite de la precedenta administrație și manifestă o „inertitudine periculoasă” în adoptarea unor măsuri rapide. În acest context, declarația recentei Ministre a Agriculturii, care s-a arătat „bucuroasă” că statul datorează deja 1,3 miliarde de lei în subvenții – sumă ce poate depăși 3 miliarde până la final de an – a fost calificată de fermieri drept „paradoxală și insultătoare”. La aceste restanțe se adaugă cel puțin 2,4 miliarde lei în TVA nerambursat agricultorilor.

Fermierii acuză autoritățile că, spre deosebire de anii trecuți, nici măcar „măsurile cosmetice” nu au mai fost aplicate în 2025. În pofida secetei severe, nu a fost oferită nicio scutire de impozite pentru gospodăriile care nu au avut recolte, iar instituțiile financiare și furnizorii de inputuri au redus drastic creditarea în zonele cu risc ridicat. Situația afectează grav întreaga industrie agroalimentară: importurile au ajuns să depășească exporturile, iar produsele moldovenești sunt împinse „pe rafturile de la podea”, simbol al declinului sectorului și al dezinteresului față de producătorul local.

Forța Fermierilor subliniază că protestul de mâine reprezintă un semnal de alarmă și o ultimă încercare de dialog înainte ca situația să se agraveze. Agricultorii înaintează trei solicitări majore Guvernului: moratoriu asupra executărilor silite aplicate fermierilor aflați în faliment tehnic, pentru a permite intervenții de redresare, mecanisme reale de finanțare pentru toți agricultorii: rambursarea efectivă a TVA, restituirea accizei la motorină, alocarea celor 628 milioane lei din Fondul de Subvenționare sub formă de plată per hectar și alte instrumente imediate de susținere.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII