Păcatele premierul desemnat Dorin Recean! Și-ar fi cumpărat diploma de master de la o universitate americană

11 Feb. 2023, 16:13
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Feb. 2023, 16:13 // Actual //  bani.md

Fostul ministru de Interne și actualul consilier al Maiei Sandu, Dorin Recean a fost desemnat oficial pentru funcția de premier al Republicii Moldova, potrivit anunțului președintelui Maia Sandu făcut în briefingul de presă ieri.

Pe vremea când deținea funcția de ministru de Interne al Republicii Moldova (2012 – 2015), Dorin Recean, indica în CV-ul său că deţine diploma de master a Newport University, filiala Belgia, la specialitatea Administrarea Businessului.

Într-o investigație, Publika TV spune că expediase o scrisoare instituţiei în care solicitat confirmarea informaţiei. Drept răspuns, administraţia Newport University declară că niciodată nu a avut un student cu numele Dorin Recean, iar universitatea nu are filială în Belgia. Mai mult, Newport University are o singură filială pe teritoriul Europei – în Letonia.

A fost trimisă o solicitare în acest sens şi la Ministerul Educaţiei din Belgia. Responsabilii instituţiei au răspuns că Newport University nu a primit acreditarea guvernului belgian. Astfel, oficial, pe teritoriul ţării nu există o asemenea universitate sau o filială a ei. Potrivit reprezentanţilor ministerului, ei înşişi au încercat să afle mai multe despre Newport University, însă au găsit doar o informaţie succintă pe Wikipedia, cu un link care nu poate fi accesat.

Dorin Recean nu a făcuse nicio declaraţie oficială referitoare la acuzaţia că şi-ar fi cumpărat diploma de master la Newport University din Statele Unite ale Americii. În schimb, Recean a publicat pe pagina sa de pe Facebook o fotografie în care apare alături de alţi absolvenţi ai instituţiei.

De numele lui Receam este legat scandalul din 2013 când în spațiul public a apărut o înregistrare a unei discuții telefonice dintre el și Nicolae Vicol, pe atunci șef al Serviciului Fiscal de Stat. În discuții, Recean i-ar fi dat indicații șefului de la FISC, fiind supărat pe comportamentului acestuia. Discuțiile au apărut în spațiul public în contextul dosarului penal în care era vizat Nicolae Vicol, telefonul acestuia fiind interceptat. „Noi o să ne clarificăm cu asta, Colea. Eu te-am rugat un lucru, dacă există probleme, adă-l și eu am să-l trăsnesc cu capul de asfalt și am să-l trăsnesc cu capul de perete”, îi spunea Recan lui Vicol despre un agent economic.

Dorin Recean a fost implicat și în scandalul scurgerilor de pe Telegram din noiembrie anul trecut. Contul acestuia a fost spart și au fost publicate 103 de chat-uri cu diferite persoane, printre care jurnaliști, dar și Victor Bodiu ex-secretar general al Guvernului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.