Pele lasă în urmă o avere surprinzătoare. Câți bani vor împărții membrii familiei legendarului fotbalist

31 Dec. 2022, 08:36
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Dec. 2022, 08:36 // Actual //  bani.md

Deși a fost triplu campion mondial, Pele nu a câștigat atât de mulți bani, într-o perioadă în care fotbalul se afla într-o zonă prea dezvoltată a marketingului. Banii au venit datorită imaginii, din publicitate.

Chiar dacă a fost considerat de mulți specialiști cel mai mare fotbalist din istorie, brazilianul Pele (decedat, joi, la vârsta de 82 de ani) nu se apropie la banii câștigați pe teren de Lionel Messi sau Cristiano Ronaldo.

Și asta pentru că triplul campion mondial din 1958, 1962 și 1970 a jucat într-o perioadă în care fotbalul nu se vindea atât de bine și nu era atât de comercializat. Pele s-a descurcat financiar, dar grosul banilor nu au venit din contractele cu echipa braziliană Santos sau New York Cosmos (Statele Unite ale Americii). În prezent, averea legendarului jucător, regretat de toată planeta fotbalistică, este estimată la 100 de milioane de dolari.

Ce avere lasă în urmă marele Pele

Ziariștii spanioli de la „AS” au făcut o analiză a câștigurilor sale, pentru a vedea ce venit vor împărți membrii familiei lui Pele. El a fost plătit în anii 60, la Santos, cu aproximativ 19.000 de dolari. Dar, în SUA, la New York a câștigat 2,5 milioane de dolari. Echivalentul a 10,9 milioane de dolari, conform sursei citate.

Pele a investit mulți bani în piața imobiliară din America și s-a bucurat de câștiguri consistente. „Una dintre afacerile cu care a făcut un profit mare a fost cumpărarea cu 100.000 de dolari a unui conac în Hamptons, New York, pe care apoi l-a vândut în 2008 cu suma de trei milioane, conform gsp.ro.

Ce spunea brazilianul, triplu campion mondial, despre banii pe care i-a câștigat în fotbal

Atunci când vorbea despre banii pe care i-a câștigat în fotbal, singurul om care a câștigat de trei ori la Campionatul Mondial, afirma: „Una dintre afacerile cu care a făcut un profit mare a fost cumpărarea cu 100.000 de dolari a unui conac în Hamptons, New York, pe care apoi l-a vândut în 2008 cu suma de trei milioane.”

Pele a avut 7 copii și a fost căsătorit de trei ori

Realitatea Live

07 Feb. 2026, 09:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Feb. 2026, 09:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Neprelungirea regimului de licențiere a importurilor de cereale și oleaginoase în anul 2026 nu a generat un val de importuri în Republica Moldova, contrar temerilor exprimate de o parte a fermierilor. Datele statistice analizate de economistul Iurie Rija arată că piața internă nu a fost inundată cu floarea-soarelui din exterior, iar volumele importate au rămas reduse și strict orientate către material semincer și utilizări speciale.

Odată cu introducerea licențierii, piața moldovenească a fost practic închisă pentru importurile de floarea-soarelui destinate procesării în ulei. În consecință, importurile realizate în ultimii ani au vizat aproape exclusiv semințe certificate, utilizate pentru însămânțare sau pentru sectoare de nișă, precum industria de cofetărie.

Statisticile confirmă caracterul restrâns al acestui flux. În anul 2024, Republica Moldova a importat 4.049 tone de semințe de floarea-soarelui, aproape integral ca material semincer, la un preț mediu foarte ridicat, de peste 168 lei per kilogram. În 2025, volumul a crescut ușor, până la 5.686 tone, însă destinația a rămas aceeași, iar prețul mediu s-a situat în jur de 128 lei/kg.

Important este faptul că neprelungirea licențierii în 2026 nu a schimbat radical situația. În luna ianuarie 2026 au fost importate doar 588 tone de semințe de floarea-soarelui, tot ca material semincer, la un preț mediu de 151,69 lei/kg — un volum considerat nesemnificativ din punct de vedere al impactului asupra pieței interne.

Structura importatorilor confirmă că nu este vorba despre operatori orientați spre procesare sau speculație. Piața este dominată de companii mari, specializate în comercializarea semințelor certificate și a inputurilor agricole, precum SYSTEM CAPITAL MANAGEMENT SRL, TRANSTEST SRL, VADALEX-AGRO SRL, BIOPROTECT SRL sau DIAZCHIM SRL. Aceste firme deservesc în principal fermierii, nu industria de procesare.

Și din punct de vedere geografic, importurile indică o orientare clară către parteneri regionali și europeni. România este principalul furnizor de semințe de floarea-soarelui pentru Republica Moldova, urmată de Turcia și Bulgaria, care și-au majorat livrările în 2025. Franța completează lista ca sursă tradițională de genetică agricolă și material semincer certificat, ceea ce confirmă că importurile vizează produse cu standarde tehnologice și fitosanitare ridicate.

Potrivit analizei, lipsa importurilor de floarea-soarelui pentru procesare are o explicație strict economică. În sezonul curent, prețul semințelor în Ucraina este similar cu cel din Republica Moldova, iar costurile suplimentare de transport, logistică și finanțare fac nerentabilă achiziția și livrarea acestora către fabricile moldovenești.

În concluzie, datele arată că temerile privind un aflux masiv de importuri după eliminarea licențierii nu s-au confirmat. Piața rămâne protejată de realitățile economice, iar importurile de floarea-soarelui continuă să fie limitate, scumpe și orientate aproape exclusiv către material semincer, fără a afecta procesatorii sau prețurile interne.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!