Președinția a venit cu un răspuns la apelul majorității parlamentare de a organiza consultări repetate

18 Mart. 2021, 16:17
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
18 Mart. 2021, 16:17 // Actual //  MD Bani

„Noi consultări cu fracțiunile și grupurile parlamentare pot avea loc după consumarea efectelor decretului președintei Maiei Sandu, privind nominalizarea lui Igor Grosu la funcția de prim-ministru, emis după consultările organizate de șefa statului la 16 martie curent”. Cu o asemenea reacție a venit Președinția, după apelul PSRM de astăzi.

De asemenea, Președinția precizează că „a luat act de declarația candidatului la funcția de prim-ministru, Igor Grosu, în care acesta a menționat că va discuta cu fracțiunile și grupurile parlamentare în vederea obținerii sprijinului pentru învestirea Guvernului”.

Amintim că, astăzi, în timpul ședinței Parlamentului, deputatul PSRM, Corneliu Furculiță a dat citirii unei declarații prin care a anunțat despre formarea unei noi majorități parlamentare și a îndemnat-o pe Maia Sandu să desfășoare consultări noi cu partidele politice din Legislativ.

Realitatea Live

04 Ian. 2026, 14:11
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Ian. 2026, 14:11 // Actual //  Ursu Victor

China și Statele Unite sunt cei mai mari cumpărători ai petrolului exportat de Venezuela în anul 2024, potrivit datelor publicate de World Visualized. În total, exporturile de țiței ale Venezuelei se ridică la aproximativ 772.000 de barili pe zi, în pofida sancțiunilor internaționale și a infrastructurii energetice degradate.

Pe primul loc se află China, care importă în medie 351.000 de barili pe zi, reprezentând aproape jumătate din totalul exporturilor venezuelene. O mare parte din aceste livrări sunt utilizate pentru rambursarea datoriilor istorice ale Caracasului față de Beijing.

Statele Unite ale Americii ocupă locul al doilea, cu 222.000 de barili pe zi, importurile fiind reluate parțial după relaxarea temporară a unor sancțiuni, în special pentru rafinăriile americane capabile să proceseze petrol greu.

Pe locul al treilea se situează Europa, cu aproximativ 75.000 de barili pe zi, urmată de India – 63.000 de barili pe zi. Cuba importă circa 32.000 de barili pe zi, în baza acordurilor energetice bilaterale, iar alți cumpărători mai mici cumulează aproximativ 29.000 de barili pe zi.

Deși Venezuela deține cele mai mari rezerve de petrol din lume, nivelul exporturilor rămâne mult sub potențialul maxim, din cauza sancțiunilor, lipsei investițiilor și infrastructurii învechite. Dependența de un număr restrâns de cumpărători face ca econo