Putin încaieră Moldova cu conducta de la Gazprom! Chișinăul apelează la Azerbaidjan ca furnizor de alternativă

22 Sept. 2022, 15:50
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Sept. 2022, 15:50 // Actual //  bani.md

Republica Moldova apelează la Azerbaidjan ca furnizor alternativ de gaze, a declarat Andrei Spinu, viceprim-ministru și ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova, la Conferința Internațională a Gazelor din România, organizată de Federația Patronală a Petrolului și Gazelor din România (FPPG). ), Rapoarte de tendințe.

„Pe termen lung, încercăm să găsim alternative gazului din Federația Rusă. Mizăm pe Azerbaidjan și România. Cu toate acestea, trebuie să depășim această iarnă mai întâi. Moldova este destul de mică, deci și cererea noastră este mică. Pentru noi, este important să avem acces la alte surse de gaz.”, a spus el.

Potrivit viceministrului, Moldova are nevoie acum de solidaritate. Trebuie dezvoltate noi mecanisme pentru a ajuta Moldova și Ucraina să depășească criza în care s-au pomenit.

„Moldova este prima țară afectată de reducerile de aprovizionare ale Gazprom. În cazul Moldovei, nu avem resurse. Și când suntem puși în aceste circumstanțe, acest lucru îi lovește pe consumatorii direcți, care sunt gospodăriile și industriile”, a spus ministrul.

El a menționat că țara și-a redus deja consumul de gaze, care a scăzut cu aproape 20 la sută de la începutul lunii septembrie.

Republica Moldova riscă să rămână fără gazul rusesc de la 1 octombrie, deoarece Chișinăul nu a reușit auditarea datoriei istorice de 709 mil. dolari.

Mâine, 23 septembrie, ANRE urmează să aprobe majorarea tarifului la gaz cu 27,2%, la 29,26 metrul cub urmare a scumpirii importului la gaz – 1881 USD pentru mia de metri cubi în septembrie.

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!