Radu Albot a făcut surpriza primului tur Australian Open, depășind tenismanul nr. 13 mondial. De cine va da în turul doi

09 Feb. 2021, 14:29
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
09 Feb. 2021, 14:29 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Tenismanul moldovean Radu Albot a făcut surpriza primului tur al turneului Australian Open 2021, depășindu-l pe spaniolul Roberto Bautista Agut. Partea surprinzătoare e că cel mai bun tenisman moldovean, actualmente clasat pe poziția 85 în clasamentul ATP și cea mai bună poziție ocupată vreodată – 39, l-a depășit pe spaniolul actualmente plasat pe poziția 113 și cea mai bună poziție ocupată vreodată – 9. Astfel, Albot s-a calificat în turul doi.

„Astăzi am reușit calificarea în al doilea tur la Australian Open 2021, după ce l-am învins pe titratul spaniol Roberto Bautista Agut (nr. 13 mondial), scor – 6-7 6-0 6-4 7-6”, a scris Radu Albot pe pagina sa de Facebook.

În turul doi, care se va desfășura pe 11 februarie, Radu Albot îl va întâlni pe reprezentantul țării gazde, australianul Christopher O’Connell, care la fel a făcut una dintre surprizele primului tur.

O’Connell este actualmente plasat pe poziția 121 în clasamentul ATP, iar cea mai bună poziție ocupată de acesta a fost 111. În primul tur acesta l-a depășit de germanul Jan-Lennard Struff, plasat pe poziția 37 și cea mai bună clasare 29

Realitatea Live

08 Dec. 2025, 11:39
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Dec. 2025, 11:39 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Autoritățile Republicii Moldova au testat scenarii realiste și au exersat modul în care un incident alimentar poate fi gestionat rapid, riguros și coordonat, pentru a preveni escaladarea riscurilor. Exercițiul a vizat proceduri de management al incidentelor, cooperarea între instituții naționale și europene, utilizarea sistemelor de alertă rapidă și comunicarea publică eficientă în situații sensibile, elemente esențiale pentru protejarea consumatorilor și menținerea încrederii publice.

Directorul general al ANSA, Radu Musteață, a subliniat miza națională a exercițiului: „Consolidarea sistemului de management al riscurilor alimentare este o prioritate. Acest atelier ne ajută să fortificăm infrastructura de alertă, să clarificăm rolurile și să lucrăm mai eficient împreună. Scopul final este unul comun — un produs sigur și salubru pe masa consumatorului.”

La rândul său, Ilona Grünewald, reprezentantă a Delegației UE, a evidențiat importanța strategică a cooperării europene: „În pregătirea pentru situații de urgență, colaborarea între instituții devine vitală. Prezența experților europeni confirmă că Moldova nu este singură în acest proces — sprijinul UE este ferm și activ.”

Potrivit organizatorilor, simulările de acest tip sunt indispensabile în construcția unor sisteme moderne de control al alimentelor, unde detectarea timpurie și reacția rapidă protejează sănătatea populației și reduc impactul economic și comercial al unei eventuale crize. Relevanța temei este accentuată și de structura bugetului populației: în mediul urban, aproape 35% din cheltuielile lunare sunt destinate produselor alimentare, iar în mediul rural — aproape 47%, potrivit Biroului Național de Statistică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII