Refinanțează ipoteca cu cashback!

02 Iun. 2021, 12:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
02 Iun. 2021, 12:20 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Ai luat un credit pentru a cumpăra locuința visurilor tale, iar acum faci față cu greu plăților lunare? Pentru că te înțelegem și dorim să-ți fie mai ușor, te invităm să-ți refinanțezi la MAIB creditul ipotecar de la altă instituție, în condiții mai bune.

În cadrul promoției ”Refinanțează Ipoteca cu Cashback”, organizată până pe 30 iunie 2021, beneficiezi de o ofertă dublu avantajoasă:

  1. îți refinanțezi ipoteca, achitând o rată lunară mai mică pentru creditul refinanțat;
  2. primești cashback din partea MAIB. Îți vom întoarce banii pentru cheltuielile suportate la notar, Agenția Servicii Publice (ASP) și costurile pentru comanda raportului de evaluare.

Optează pentru refinanțarea creditului ipotecar la MAIB și vei primi:

  • până la 2 000 000 lei;
  • pe o perioadă de până la 30 de ani;
  • rata dobânzii de la 5%;
  • DAE de la 8%;
  • comision de eliberare a creditului – 0%.

De exemplu, pentru un credit, în valoare de 500 de mii de lei, contractat pe o perioadă de 20 ani, DAE va constitui 8,01% şi vei achita lunar circa 4184 de lei.
Dobânda anuală efectivă (DAE) sau costul total al creditului variază în funcție de suma şi perioada de rambursare a creditului.

Procedura de refinanțare a unui credit ipotecar este următoarea:

  1. depui o cerere online pe ipoteca.maib.md;
  2. ești contactat de un consultant MAIB, care te va informa despre actele necesare pentru refinanțare;
  3. te prezinți la MAIB pentru a semna contractul de refinanțare.

Oferta este limitată! Fii printre primele 100 de persoane care își vor reduce costurile pentru creditul ipotecar cu ajutorul MAIB.

Nu mai sta pe gânduri! Depune acum cererea de refinanțare pe www.ipoteca.maib.md, iar de restul avem grijă noi!

Pentru detalii accesează Extrasul din programul campaniei.

P.

08 Aug. 2026, 15:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 15:41 // Actual //  Ursu Victor

Energocom anunță că a reușit să rezerve volumele necesare de energie electrică pentru acoperirea consumului Republicii Moldova în ziua de sâmbătă, 8 august. Compania avertizează însă că situația pe piețele regionale rămâne volatilă, iar energia din import continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf.

Potrivit Energocom, pentru ziua de astăzi au fost achiziționați în total 10.989 MWh de energie electrică.

Cea mai mare parte, 68,50%, este asigurată prin contracte bilaterale de import. Alte 5,78% din necesar au fost cumpărate de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM).

Astfel, 74,28% din energia necesară Republicii Moldova pentru sâmbătă provine din importuri.

Producția locală din surse regenerabile asigură 24,56% din necesar, în timp ce centralele electrice de termoficare (CET) contribuie cu doar 1,16%.

Deși necesarul pentru 8 august este acoperit, Energocom atrage atenția că situația regională rămâne volatilă, iar energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf.

În aceste condiții, compania îndeamnă populația să utilizeze rațional energia electrică, în special în intervalul 18:00–23:00, să evite risipa și, acolo unde este posibil, să amâne folosirea aparatelor cu un consum ridicat pentru alte ore ale zilei.