Regizorul renumitului film Titanic vrea să rupă gura târgului! Țintește spre încasări de 2 miliarde de dolari cu Avatar

18 Ian. 2023, 17:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Ian. 2023, 17:41 // Actual //  bani.md

Potrivit Box Office Mojo, încasările la cea mai nouă producţie a lui James Cameron, care a regizat filmul Titanic, şi a companiei 20th Century Studios (deţinută de Walt Disney) au ajuns la 1,903,301,348 dolari la nivel global.

Numbers raportează că numai în SUA, filmul a obţinut 134,100,226 dolari încasări.

Cu un buget de producţie de 460,000,000 dolari, Avatar: The Way of Water se află pe locul 4 în topul celor mai scumpe filme din istorie.

Filmul este difuzat în 4,340 de cinematografe numai în Statele Unite.

Povestea filmului este despre Jake Sully, care trăieşte o nouă viaţă cu noua sa familie ca şef al unui trib de Na’vi pe luna Pandora. Dar viaţa de pe Pandora este din nou aflată sub ameninţarea oamenilor invadatori ce caută să exploateze resursele lunii, iar Jake şi cu soţia sa Neytiri iau o decizie dificilă pentru a-şi proteja familia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

02 Mai 2026, 10:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Mai 2026, 10:46 // Actual //  bani.md

Republica Moldova trebuie să creeze reguli „clare și lejere” pentru mediul de afaceri, dar și să sancționeze prompt orice încălcare, a declarat ministrul Economiei, Eugen Osmochescu, în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0 organizat de grupul media Realitatea.

Oficialul a subliniat că rolul statului este să faciliteze accesul companiilor pe piață, funcționarea și chiar ieșirea din piață, însă în același timp autoritățile trebuie să intervină rapid acolo unde apar nereguli, inclusiv pe baza evaluării riscurilor. Cu toate acestea, ministrul a recunoscut deschis că Republica Moldova nu se află încă la nivelul de dezvoltare dorit.

„Nu suntem acolo unde ne-am dorit. Nu suntem la nivelul de prosperitate despre care vorbim”, a spus Osmochescu, explicând că efectele reformelor implementate în ultimii ani nu se văd imediat, ci abia după doi-trei ani.

Ministrul a punctat că, deși progresele există și „ce s-a făcut, s-a făcut foarte frumos”, acestea nu sunt suficiente pentru a genera un impact economic rapid într-o țară mică, expusă presiunilor geopolitice dintre Est și Vest.

În același timp, oficialul a reafirmat direcția strategică a țării, subliniind că Republica Moldova a ales ferm calea europeană, considerată singura capabilă să aducă prosperitate reală populației.

Potrivit lui, autoritățile se află acum într-o etapă critică. Or, după implementarea rapidă a reformelor, accentul trebuie mutat pe cheltuirea eficientă a fondurilor și valorificarea oportunităților oferite de planurile de creștere economică.

Osmochescu a evidențiat și obiectivele ambițioase ale Chișinăului. Este vorba de semnarea tratatului de aderare la Uniunea Europeană până în 2028 și obținerea statutului de stat membru până în 2030, mizând pe ritmul accelerat al reformelor și pe sprijinul extern fără precedent.