Republica Moldova se împrumută pentru a repara un drum! Este nevoie de o sumă uriașă

13 Mart. 2024, 16:36
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Mart. 2024, 16:36 // Actual //  bani.md

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare va oferi Republicii Moldova un credit de 150 de milioane de euro pentru reabilitarea a două tronsoane de drum. Proiectul de lege care prevede ratificarea unui Acord de împrumut în acest sens a fost examinat la ședința de astăzi a Comisiei economie, buget și finanțe.

Cele 150 de milioane de euro acordate de BERD acoperă jumătate din suma necesară implementării Proiectului V de reabilitare a drumurilor din Moldova. Restul banilor vor fi oferiți de Banca Europeană de Investiții.

În rezultat, vor fi reabilitate două tronsoane importante de drum. Este vorba despre al doilea sector al centurii orașului Chișinău. Drumul, care are o lungime de șapte kilometri, va fi extins la patru benzi de circulație. De asemenea, va fi modernizat și drumul care face legătura dintre frontiera cu România, Leușeni, Chișinău, Dubăsari și frontiera cu Ucraina. Acesta are o lungime de 85 de kilometri.

Ratificarea Acordului de împrumut dintre Republica Moldova și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare privind realizarea Proiectului V de reabilitare a drumurilor din Moldova va fi propusă spre examinare în plenul Parlamentului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

10 Dec. 2025, 14:53
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
10 Dec. 2025, 14:53 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Începând cu 1 ianuarie 2026, România va introduce o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet sub 150 de euro comandat de pe platforme din afara Uniunii Europene, precum Shein, Temu, AliExpress (China) sau Trendyol (Turcia). Măsura face parte dintr-un pachet legislativ adoptat de Guvernul de la București și validat de Curtea Constituțională, care actualizează termenul inițial de aplicare, depășit în noiembrie 2025, scrie antena3.ro.

Noua taxă vine în contextul unei exploziei a comenzilor online extracomunitare. Potrivit Guvernului României, numărul coletelor non-UE livrate zilnic a crescut de peste 50 de ori, ajungând la peste 200.000 de colete pe zi. Pentru anul 2025 se estimează că în România vor intra aproximativ 78 de milioane de colete sub pragul de 150 de euro, în prezent scutite de taxe vamale, cu o valoare medie de 50 de euro per colet.

Măsura este susținută de Asociația Română a Magazinelor Online (ARMO), care acuză platformele asiatice de concurență neloială față de comercianții locali. Reprezentanții asociației susțin că multe produse nu respectă standardele europene de siguranță și etichetare, dar beneficiază de avantajul lipsei taxelor. Potrivit ARMO, fără această taxă, România riscă pierderi fiscale de peste 10,8 miliarde de lei anual, iar până în 2027 acestea s-ar putea dubla.

Subiectul este relevant și pentru Republica Moldova, unde platformele precum Temu, Shein sau AliExpress sunt utilizate pe scară largă, iar autoritățile analizează deja posibile măsuri similare. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat  că încasările potențiale din taxarea coletelor provenite de pe platformele internaționale s-ar putea ridica la peste un miliard de lei, în condițiile actualului volum de importuri mici, fragmentate și slab fiscalizate.

În contextul în care Uniunea Europeană pregătește, la rândul său, o taxă pentru coletele non-UE, iar anual aproximativ 4,6 miliarde de colete tranzitează granițele europene, Republica Moldova ar putea fi nevoită să-și armonizeze politicile fiscale și vamale pentru a limita pierderile bugetare și concurența neloială asupra comercianților locali.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII