Rusia ar putea cumpăra yuani, rupii și lire turcești pentru un fond de rezervă „pentru zile negre”

13 Aug. 2022, 05:30
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Aug. 2022, 05:30 // Actual //  bani.md

Rusia ia în considerare cumpărarea monedelor unor țări „prietene”, precum China, India și Turcia, pentru a le păstra în Fondul său național de bogăție (NWF), după ce și-a pierdut capacitatea de a cumpăra dolari sau euro din cauza sancțiunilor, a declarat banca sa centrală, potrivit Al Jazeera.

Banca a declarat că menține politica unui curs de schimb liber al rublei, dar a subliniat că este important să restabilească o regulă bugetară care redirecționează veniturile excedentare din petrol către fondul de rezervă al țării.

Într-un raport privind politica sa monetară pentru perioada 2023-2025, banca centrală a declarat că în prezent se discută diverse opțiuni privind modul de revenire la regula bugetară și de reaprovizionare a fondului de rezervă pentru zile negre, ținând cont de sancțiunile occidentale împotriva Rusiei din cauza invaziei Ucrainei.

„Ministerul rus de Finanțe lucrează la posibilitatea de a implementa un mecanism operațional al mecanismului regulii bugetare pentru reaprovizionarea/cheltuiala NWF în monedele țărilor prietene (yuani, rupii, lire turcești și altele)”, a adăugat aceasta.
Excedentul de cont curent al Rusiei se apropie de 170 de miliarde de dolari în șase luni, în pofida sancțiunilor occidentale

06 Aug. 2026, 16:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
06 Aug. 2026, 16:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Deficitul de energie electrică prognozat pentru ziua de astăzi a fost redus semnificativ, după ce autoritățile, instituțiile din sectorul energetic și operatorii sistemelor de transport din regiune au identificat volume suplimentare pentru acoperirea consumului.

Potrivit Energocom, sistemul electroenergetic al Republicii Moldova va înregistra un deficit comercial de doar 39 MWh, în intervalul 16:00–17:00. Pentru toate celelalte ore ale zilei, necesarul de energie a fost asigurat prin realocarea volumelor disponibile.

Compania precizează că autoritățile continuă să depună eforturi pentru a garanta alimentarea cu energie electrică, însă situația din regiune rămâne complicată, iar disponibilitatea energiei pe piețele externe este limitată.

În aceste condiții, energia achiziționată, în special în orele de consum maxim, este mult mai scumpă. Energocom avertizează că majorarea costurilor de achiziție va avea, inevitabil, un impact asupra tarifelor plătite de consumatori.

Totodată, compania îi îndeamnă pe cetățeni să consume responsabil energia electrică, în special în intervalul 18:00–23:00, evitând utilizarea simultană a aparatelor electrocasnice cu consum ridicat și reducând risipa de energie. Potrivit Energocom, un consum mai echilibrat poate diminua presiunea asupra sistemului și poate reduce necesitatea unor achiziții suplimentare de energie la prețuri ridicate.