Rușii țin hățurile livrărilor de gaze. Qatar avertizează: Este ”aproape imposibil” să se înlocuiască metanul rusesc

22 Feb. 2022, 16:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Feb. 2022, 16:45 // Actual //  bani.md

Nici Qatar şi nicio singură ţară nu are capacitatea de a înlocui livrările de gaze ruseşti către Europa cu gaze naturale lichefiate (LNG), în caz de perturbări din cauza conflictului dintre Rusia şi Ucraina, a declarat marţi Saad Al-Kaabi, ministrul Energiei al statului din Orientul Mijlociu, transmite Reuters.

Tensiunile geopolitice s-au accentuat după ce preşedintele rus Vladimir Putin a recunoscut independenţa regiunilor separatiste pro-ruse Lugansk şi Doneţk din estul Ucrainei şi a ordonat trupelor ruse „să menţină pacea” în aceste teritorii, sfidând Occidentul şi alimentând temerile privind izbucnirea unui război.

Statele Unite şi aliaţii lor europeni pregătesc un pachet de sancţiuni contra Rusiei, dar acestea ar putea afecta fluxul de gaze ruseşti către Europa.

„Cred că Rusia furnizează 30-40% din livrările către Europa. Nu există nicio o singură ţară care să poată înlocui acest nivel de gaze, nu există capacitatea de a face asta cu gaze naturale lichefiate”, le-a spus jurnaliştilor Saad al-Kaabi la o conferinţă pe terme energetice desfăşurată la Doha.

Acesta a adăugat: „Majoritatea volumelor de LNG sunt legate de contractele pe termen lung şi destinaţiile sunt precise. Aşadar, pentru a înlocui atât de rapid cantitatea de gaze ruseşti livrată Europei este aproape imposibil”.

Qatar, unul din principalii producători globali de gaze naturale lichefiate, a fost recent abordat de autorităţile SUA pentru a schimba traseul livrărilor de gaze către Europa, în cazul în care Rusia atacă Ucraina şi Washingtonul impune sancţiuni Moscovei.

Majoritatea exporturilor Qatarului de gaze naturale lichefiate sunt către clienţii din Asia, pe baza contractelor pe termen lung, dar sunt trimise cargouri şi spre Europa.

Kaabi a explicat că nivelul contractelor pe care le poate redirecţiona Qatar spre Europa este de doar 10-15%.

Terminalele europene de gaze naturale lichefiate au capacitate disponibilă limitată pentru a absorbi livrările suplimentare din SUA sau din alte state, în eventualitatea întreruperii livrărilor de gaze ruseşti.

În ultimele luni, Comisia Europeană a discutat cu exportatori importanţi de gaze naturale lichefiate, cum ar fi Statele Unite, Qatar şi Egipt, pentru ca aceştia să îşi sporească livrările către blocul comunitar.

Au avut loc, se asemenea, negocieri cu importatori cheie de gaze naturale lichefiate, precum Japonia şi Coreea de Sud, pentru ca aceştia să îşi pune propriile comenzi la dispoziţia UE.

Transportul de gaz lichefiat din Qatar ar putea fi redirecţionat spre Europa în loc de Japonia, de exemplu.

16 Iun. 2026, 12:51
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Iun. 2026, 12:51 // Actual //  Grîu Tatiana

Cei mai bogați 500 de oameni din lume și-au majorat averile cu un record de 336 de miliarde de dolari într-o singură zi, pe fondul creșterilor spectaculoase de pe piețele financiare globale. Potrivit Bloomberg Billionaires Index, este cel mai mare câștig înregistrat vreodată într-o singură zi de miliardarii lumii.

La finalul tranzacțiilor de pe Wall Street, averea cumulată a celor mai bogați oameni de pe planetă a ajuns la un nivel record de 13,3 trilioane de dolari.

Cel mai mare câștig l-a obținut Elon Musk, considerat primul trilionar al lumii. Averea sa a crescut cu peste 10%, până la 1,27 trilioane de dolari. Principalul factor care a dus la această explozie financiară a fost SpaceX, compania aerospațială a lui Musk, care a avut recent un debut spectaculos pe bursă.

Acțiunile SpaceX au crescut cu aproape 20% într-o singură zi, după ce investitorii de retail au cumpărat masiv titlurile companiei. Creșterea valorii SpaceX i-a adus lui Musk un plus de 164 de miliarde de dolari — aproape cât câștigul cumulat al celorlalți 499 de miliardari incluși în clasamentul Bloomberg.

Piețele financiare au reacționat pozitiv după ce Statele Unite și Iranul au ajuns la un acord interimar privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul petrolului.

Pe acest fond, indicele Dow Jones Industrial Average a atins un nou record, iar Nasdaq 100 și MSCI World Index au închis aproape de maxime istorice.

Datele Bloomberg scot în evidență și diferențele uriașe dintre cei mai bogați oameni ai lumii. Primii 50 de miliardari controlează în prezent averi de aproximativ 6,5 trilioane de dolari, aproape cât averea cumulată a celorlalți 450 de oameni din clasament, estimată la 6,8 trilioane de dolari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!