Șeful de la Moldovagaz, de rând cu 50 de consumatori au renunțat la compensația pentru gaz, oferită de Guvern

25 Ian. 2022, 13:07
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
25 Ian. 2022, 13:07 // Actual //  MD Bani

Șeful Moldovagaz, Vadim Ceban a renunțat la compensațiile pentru gazul natural oferite de stat. Despre aceasta a anunțat pe canalul său de Telegram.

De asemenea, Vadim Ceban a anunțat că alți 50 de consumatori au renunțat la compensațiile oferite de Guvern pentru consumul de gaz natural.

„Deja 51 de consumatori au profitat de opțiunea de a renunța la compensarea statului pentru plățile de gaze naturale. De asemenea, am refuzat-o, pentru că înțeleg esența crizei actuale și consider că este necesar în condițiile actuale să manifestăm solidaritate cu consumatorii, pentru care asistența guvernamentală este esențială”, a scris Vadim Ceban pe canalul său de Telegram.

Amintim că, Moldovagaz a anunțat despre posibilitatea consumatorilor de a renunța la compensația pentru consumul de gaz natural oferit de stat.  Pentru a renunța la ele este necesar să completați un formular și să urmați câteva instrucțiuni.

08 Aug. 2026, 11:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 11:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Proprietarii unor apartamente cu suprafața mai mică de 120 de metri pătrați ar putea ajunge să achite impozitul pe avere. Guvernul propune eliminarea criteriului de suprafață. Astfel, urmează să conteze doar valoarea totală estimată a proprietăților locative.

În prezent, impozitul pe avere se aplică dacă sunt îndeplinite concomitent două condiții: valoarea totală a proprietăților constituie cel puțin 200 de salarii medii lunare pe economie, iar suprafața totală este de minimum 120 de metri pătrați.

Proiectul de simplificare a legislației fiscale și vamale elimină pragul de suprafață și stabilește o singură condiție: valoarea estimată totală a locuințelor, caselor de vacanță și cotelor-părți deținute de o persoană să ajungă la cel puțin cinci milioane de lei.

Astfel, un apartament de lux cu o suprafață mai mică de 120 de metri pătrați ar putea deveni obiect al impozitului pe avere dacă valoarea sa estimată depășește pragul stabilit. În calcul va intra valoarea cumulată a tuturor proprietăților locative deținute de contribuabil, nu doar valoarea unei singure locuințe.

Modificarea produce însă efecte în ambele direcții. Eliminarea criteriului de suprafață extinde impozitarea asupra locuințelor mici, dar scumpe. În același timp, proprietățile cu suprafața mai mare de 120 de metri pătrați nu vor fi taxate dacă valoarea lor totală rămâne sub cinci milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!