Sfârșitul unei epoci! OMV „divorțează” de Gazprom și pune sechestru pe metanul rusesc

25 Nov. 2024, 14:06
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Nov. 2024, 14:06 // Actual //  Ursu Victor

OMV, gigantul energetic austriac, a întrerupt relațiile cu Gazprom după ce a confiscat livrări de gaz rusesc în valoare de 230 de milioane de euro pentru a acoperi un premiu arbitral câștigat împotriva companiei ruse, scrie Reuters.

Acest act a marcat sfârșitul unui parteneriat de mai bine de 50 de ani între OMV și Gazprom, iar sursele spun că acesta ar fi fost motivul pentru care Gazprom a suspendat furnizările de gaz către Austria, la doar câteva zile după sechestrarea livrărilor. OMV, care deținea încă contracte cu Gazprom până în 2040, a decis să utilizeze gazul confiscat pentru a pune în aplicare decizia arbitrală, deoarece s-ar fi putut pierde oportunitatea de a proceda astfel în contextul unei posibile întreruperi a tranzitului gazului rusesc prin Ucraina.

În pofida acestei opriri, Austria continuă să primească gaz rusesc prin Slovacia, ceea ce sugerează o strategie indirectă a OMV de a menține aprovizionarea, deși relațiile cu Gazprom s-au înrăutățit. Anul 2022 a marcat o schimbare majoră pe piața gazelor, când majoritatea țărilor europene au renunțat la gazul rusesc, iar OMV a încercat să se reducă treptat de la dependența de Gazprom, dar cu costuri semnificative pentru investițiile sale rusești.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Feb. 2026, 16:51
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
25 Feb. 2026, 16:51 // Actual //  Grîu Tatiana

Comisia Europeană a propus deschiderea negocierilor cu Albania, Bosnia și Herțegovina, Kosovo, Muntenegru, Macedonia de Nord și Serbia pentru integrarea acestora în regimul „Roam Like at Home” (Roaming ca acasă), care permite utilizarea telefoniei mobile fără taxe suplimentare de roaming în interiorul Uniunii Europene.

Potrivit Executivului comunitar, după finalizarea acordurilor și alinierea legislației la normele UE, cetățenii care călătoresc între Uniunea Europeană și Balcanii de Vest vor putea efectua apeluri, trimite mesaje și utiliza internetul mobil la prețurile de pe piața națională, fără costuri suplimentare.

Comisarul european pentru extindere, Marta Kos, a declarat că eliminarea suprataxelor de roaming va facilita comunicarea pentru lucrătorii transfrontalieri și pentru familiile care păstrează legătura peste hotare. Vicepreședinta executivă pentru suveranitate tehnologică, securitate și democrație, Henna Virkkunen, a subliniat că inițiativa reprezintă un pas important în apropierea partenerilor din Balcanii de Vest de piața unică europeană.

Măsura vine după ce, de la 1 ianuarie, și Republica Moldova beneficiază de regimul „Roam Like at Home” în raport cu statele membre ale UE. Astfel, moldovenii pot utiliza serviciile mobile în spațiul comunitar la tarife similare celor de acasă, însă cu anumite condiții.

Autoritățile au explicat că roamingul trebuie activat înainte de plecarea din țară, iar utilizatorii trebuie să verifice limitele de trafic incluse în abonament. Apelurile și mesajele în interiorul UE sunt taxate ca cele naționale, în limita planului tarifar, însă pentru internet există plafoane stabilite de operatori, iar traficul suplimentar este taxat separat. De asemenea, apelurile efectuate dintr-un stat UE către Republica Moldova sau între două state membre pot fi tarifate diferit, în funcție de condițiile contractuale.

După eliminarea suprataxelor de roaming dintre Republica Moldova și UE, unii operatori de telefonie mobilă au ajustat prețurile la anumite planuri tarifare, invocând actualizarea ofertelor și adaptarea la noul cadru. În prezent, un abonament lunar costă, în medie, aproximativ 170 de lei, iar unele majorări au fost de 10–15 lei, în funcție de serviciile incluse.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!