Un nor de nisip a „înghiţit” case, clădiri şi fabrici într-un oraș din nordul Chinei. Cum se explică fenomenul

27 Apr. 2021, 14:25
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Apr. 2021, 14:25 // Actual //  MD Bani

În provincia Gansu din nord-vestul Chinei a fost observat un nor imens de nisip care a „înghiţit” case, clădiri şi fabrici. Fenomenul a produs mai multe accidente și un nivel mai înalt de poluare.

Astfel de furtuni de nisip sunt frecvente în partea de nord a ţării în perioada primăverii.

Meteorologii au solicitat locuitorilor să rămână în case, cu ferestrele închise.

De asemenea, alte fenomene similare sunt aşteptate pentru ziua de marţi, scrie Digi24.

Furtunile de nisip care au loc în China provin adesea din deşertul Gobi, o zonă aridă imensă situată între China şi Mongolia.

Autoritățile încearcă să oprească aceste furtuni prin împădurirea zonelor din apropiere deja de câteva luni. Ei vor să creeze un „zid verde” pentru a se proteja de astfel de furtuni.

Realitatea Live

04 Ian. 2026, 14:11
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Ian. 2026, 14:11 // Actual //  Ursu Victor

China și Statele Unite sunt cei mai mari cumpărători ai petrolului exportat de Venezuela în anul 2024, potrivit datelor publicate de World Visualized. În total, exporturile de țiței ale Venezuelei se ridică la aproximativ 772.000 de barili pe zi, în pofida sancțiunilor internaționale și a infrastructurii energetice degradate.

Pe primul loc se află China, care importă în medie 351.000 de barili pe zi, reprezentând aproape jumătate din totalul exporturilor venezuelene. O mare parte din aceste livrări sunt utilizate pentru rambursarea datoriilor istorice ale Caracasului față de Beijing.

Statele Unite ale Americii ocupă locul al doilea, cu 222.000 de barili pe zi, importurile fiind reluate parțial după relaxarea temporară a unor sancțiuni, în special pentru rafinăriile americane capabile să proceseze petrol greu.

Pe locul al treilea se situează Europa, cu aproximativ 75.000 de barili pe zi, urmată de India – 63.000 de barili pe zi. Cuba importă circa 32.000 de barili pe zi, în baza acordurilor energetice bilaterale, iar alți cumpărători mai mici cumulează aproximativ 29.000 de barili pe zi.

Deși Venezuela deține cele mai mari rezerve de petrol din lume, nivelul exporturilor rămâne mult sub potențialul maxim, din cauza sancțiunilor, lipsei investițiilor și infrastructurii învechite. Dependența de un număr restrâns de cumpărători face ca econo