Veniturile bugetului public național au ajuns la aproximativ 44,73 miliarde de lei în primele șapte luni ale anului 2026, în creștere cu numai 793,6 milioane de lei sau 1,8% față de perioada similară din 2025, arată datele Ministerului Finanțelor.
Avansul modest al veniturilor totale contrastează cu rezultatele raportate de Serviciul Fiscal de Stat și Serviciul Vamal. Împreună, cele două instituții au acumulat circa 46,38 miliarde de lei, cu aproximativ 4,25 miliarde de lei sau 10,1% mai mult decât în ianuarie–iulie 2025.
Încasările administrate de Fisc au crescut cu 11,9%, de la 19,05 miliarde la 21,33 miliarde de lei. Serviciul Vamal a colectat 25,05 miliarde de lei, cu 8,6% peste nivelul de 23,07 miliarde consemnat anul trecut.

Creșterea puternică a încasărilor fiscale și vamale a fost însă estompată de reducerea categoriei „alte venituri”. Acestea au coborât de la aproximativ 4,47 miliarde de lei în 2025 la 1,89 miliarde în anul curent, înregistrând o scădere de circa 2,58 miliarde de lei sau 57,7%.
O altă presiune asupra veniturilor nete a venit din majorarea restituirilor de TVA și accize. În primele șapte luni ale anului, statul a restituit aproximativ 3,53 miliarde de lei, cu circa 880 de milioane de lei sau 33% mai mult decât în perioada similară din 2025.
La sfârșitul lunii iulie, bugetul anual de venituri, stabilit la 77,26 miliarde de lei, era executat în proporție de 57,9%. Pentru atingerea obiectivului stabilit pentru întregul an, autoritățile mai trebuie să acumuleze aproximativ 32,53 miliarde de lei în lunile august–decembrie.
Gradul de executare este ușor inferior celui înregistrat în aceeași perioadă din 2025, când veniturile reprezentau 58,3% din planul anual.
Separat, datele pentru luna iulie indică o accelerare a colectărilor. Veniturile totale au fost cu 15,3% mai mari decât în iulie 2025. Încasările administrate de Fisc au crescut cu 10,5%, iar cele colectate de Vamă au avansat cu 24,7%. În schimb, „alte venituri” s-au redus cu 59,2%.