Uniunea Europeană vrea ordine în Vestul Sălbatic al lumii cripto: Oficialii au bătut deja palma pentru prima lege

01 Iul. 2022, 12:55
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Iul. 2022, 12:55 // Actual //  bani.md

Oficialii UE s-au pus de acord cu crearea unui ansamblu de legi care să aducă sub control lumea criptomonedelor, aceasta fiind prima iniţiativă majoră luată în acest sens pentru domeniul cripto, scrie CNBC.

Măsura vine la trei zile după ce Comisia Europeană şi Parlamentul European împreună cu ţările membre au implementat o serie de măsuri menite să oprească spălarea banilor prin intermediul monedelor digitale.

Noile legi şi reguli vin într-un moment sensibil pentru lumea activelor digitale, în care criptomonedel se confruntă cu o prăbuşire dramatică, în special Bitcoin care a înregistrat cea mai abruptă scădere din ultimul deceniu.

Legea este concepută pentru a da bătăi de cap marilor jucători de pe piaţa cripto, exchange-urilor şi emitenţilor de aşa numite stablecoins (criptomonede legate de active reale – n.r. ).

Autoritatea Europeană pentru Valori Mobiliare  şi Pieţe va putea bloca platformele cripto în cazul în care se ajunge la concluzia că acestea nu-şi protejează investitorii sau ameninţă integritatea pieţei şi stabilitatea financiară.

„Astăzi facem ordine în acest Vest Sălbatic al criptoactivelor, creând reguli clare care vor asigura siguranţa furnizorilor şi standarde înalte pentru investitori”, a declarat Stefan Berger, parlamentarul care a condus negocierile în Parlamentul European.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:31 // Actual //  Ursu Victor

De la începutul anului 2026, produsele din tutun sunt mai scumpe din punct de vedere fiscal, după intrarea în vigoare a noilor modificări la Codul fiscal. Accizele aplicate acestui segment au fost majorate, în medie, cu circa 10%, autoritățile urmăresc atât creșterea veniturilor bugetare, cât și descurajarea consumului.

Astfel, pentru țigaretele care conțin tutun, cu sau fără filtru, acciza a fost majorată de la 1.081,43 lei plus componenta procentuală de 13%, la 1.189,57 lei plus 13%, fiind stabilit și un prag minim de 1.595,53 lei pentru o mie de bucăți. Același nivel minim se aplică și țigărilor de foi care conțin tutun sau înlocuitori de tutun, unde acciza totală ajunge la 41% din valoare, dar nu mai puțin de limita fixată per 1.000 de bucăți.

Au fost ajustate și taxele pentru tutunul omogenizat sau reconstituit, precum și pentru extractele și esențele de tutun. În acest caz, acciza a crescut de la 210,54 lei la 231,6 lei pentru un kilogram. Tutunul tăiat fin destinat rulării țigaretelor este, de asemenea, mai puternic impozitat, acciza urcând de la 1.680,7 lei la 1.848 lei per kilogram.

Majorări au fost operate și pentru produsele alternative. Acciza aplicată batoanelor de tutun, inclusiv celor reconstituite sau utilizate în dispozitivele de încălzire a tutunului, a fost crescută de la 1.384,55 lei la 1.453,78 lei pentru o mie de bucăți. În cazul țigărilor electronice, scumpirea este și mai accentuată: cartușele, batoanele și lichidele care conțin nicotină, inclusiv cele pentru dispozitive de unică folosință, sunt supuse unei accize majorate cu 15%, până la nivelul de 3.558,68 lei per litru.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!