Locuitorii municipiului Chișinău au călătorit în număr mult mai mare în străinătate decât turiștii străini care au vizitat capitala, potrivit datelor publicate de Biroul Național de Statistică.
Conform raportului, în 2025, aproximativ 340.179 de turiști și excursioniști moldoveni au plecat în vacanță peste hotare prin intermediul agențiilor de turism și turoperatorilor din Chișinău. În același timp, doar 86.999 de turiști străini au sosit în capitală prin aceleași canale, ceea ce înseamnă că numărul chișinăuienilor care au plecat în vacanță a fost de aproape patru ori mai mare.
Cele mai populare destinații pentru locuitorii capitalei au fost Turcia, Bulgaria și Egiptul. Astfel, 44,1% dintre turiștii din Chișinău au ales să își petreacă vacanțele în Turcia, 17,5% au optat pentru Bulgaria, iar 13,9% au preferat Egiptul.
Alte destinații populare au fost România, cu 9,7% dintre turiști, și Grecia, unde au mers aproximativ 5% dintre chișinăuieni.
Datele statistice mai arată că agențiile de turism din capitală au organizat vacanțe și către alte destinații europene și exotice, inclusiv Emiratele Arabe Unite, Spania, Italia sau Muntenegru, însă ponderea acestora a fost mult mai mică.