Ursula von der Leyen vrea egalitate între salariile minime din UE. Țările care se opun inițiativei

09 Mai 2021, 15:00
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Mai 2021, 15:00 // Actual //  MD Bani

Liderii UE vor armonie între salariile minime. Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, are un plan prin care toți europenii cu salarii minime să fie mulțumiți de banii primiți pe munca lor, scrie Aleph News.

Nu este prima dată când președinta Comisiei Europene face acest anunț, ba chiar, unvdeva prin luna septembrie 2020 a promis un cadru legal în acest sens.

Țările din sud, precum Franța, Italia, Spania, Portugalia sunt în favoarea armonizării salariilor. În timp ce țările din nord și țările din est, care sunt foarte competitive, se opun.

Bulgaria, are un salariu minim de 330 de euro, după care Ungaria cu 440 de euro și România cu 450 de euro. La capătul celălalt avem Luxemburg, cu 2.200 de euro , Irlanda cu 1.720 de euro și Belgia cu 1.620 de euro.

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Ian. 2026, 14:49 // Actual //  Grîu Tatiana

Sistemul Electroenergetic Național al Republicii Moldova funcționează în regim stabil, fără riscul unor sistări sau limitări ale transportului energiei electrice către consumatori, anunță Întreprinderea de Stat „Moldelectrica”, în contextul declarării stării de urgență în sectorul energetic din Ucraina.

Potrivit operatorului sistemului de transport al energiei electrice, la momentul actual nu sunt prevăzute întreruperi în alimentarea cu energie electrică, iar rețelele sunt monitorizate permanent. „Sistemul Electroenergetic Național funcționează în parametri normali, fiind monitorizat în regim continuu, iar fluxurile de energie electrică sunt gestionate conform procedurilor operaționale și mecanismelor de securitate energetică în vigoare”, se menționează în comunicatul Moldelectrica.

Instituția precizează că menține o coordonare constantă cu operatorii de sistem din regiune și cu autoritățile competente, pentru a asigura stabilitatea și fiabilitatea rețelelor electrice de transport, în pofida evoluțiilor regionale.

Totodată, Moldelectrica face apel către consumatori să utilizeze energia electrică în mod responsabil, în special în orele de vârf. „Având în vedere necesitatea menținerii echilibrului dintre producere și consum, îndemnăm consumatorii să adopte un comportament responsabil și să utilizeze energia electrică în mod rațional”, subliniază operatorul.

Întreprinderea mai informează că dispune de planuri de continuitate și scenarii operaționale adaptate situațiilor excepționale și este pregătită să intervină prompt pentru prevenirea sau limitarea eventualelor riscuri asupra siguranței alimentării cu energie electrică.

Autoritățile ucrainene vor declara stare de urgență în sectorul energetic, pe fondul întreruperilor masive de curent și încălzire, dar și al înrăutățirii condițiilor meteorologice. Președintele Volodimir Zelenski a făcut anunțul miercuri seara, după discuții cu responsabili în domeniu. El a explicat că o astfel de măsură va permite mobilizarea mai multor resurse pentru restabilirea rețelelor de energie electrică și termică, puse la grea încercare de atacurile masive ale Rusiei, dar și de temperaturile foarte scăzute, care la Kiev au ajuns până la minus 19 pe timp de noapte. Cea mai dificilă situație, potrivit lui, este la Kiev, unde va fi creat un centru de coordonare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!