VIDEO Ceban se „joacă” de-a angajatorul! Invită la Chișinău profesorii care s-au concediat. Oferă și bani pentru chirie

27 Sept. 2021, 10:24
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Sept. 2021, 10:24 // Actual //  MD Bani

Edilul Capitalei, Ion Ceban „sare” în ajutorul profesorilor care au fost nevoiți să-și dea demisia, după ce nu s-au vaccinat anti-COVID și nu au dorit să prezinte teste negative la COVID-19, teste efectuate din bani personali, scrie Realitatea.md.

Ceban spune că a auzit despre cazurile regretabile de săptămâna trecută și i-a invitat să vină în Chișinău, să se angajeze aici în instituțiile de învățământ.

„Stimați profesori, dacă ați plecat din sistem, să știți că noi avem mare nevoie în capitală de cadre didactice, de profesioniști. Cu mare drag vă așteptăm la Chișinău și, dacă sunteți gata, noi suntem dispuși să vă angajăm în sistemul educațional. Am dispus că dacă avem astfel de solicitări, neapărat să fie examinate. Mai mult ca atât, aceste persoane să beneficieze de facilități ca și tinerii specialiști din domeniu care primesc lunar 1 000 de lei pentru chiria unui apartament”, a declarat edilul.

De asemenea, Ceban a declarat că, conform protocoalelor OMS, în Chișinău a fost atinsă imunitatea colectivă în rândul cadrelor didactie de peste 95%.

„Asta ne permite asigurarea procesului educațional în siguranță. Am adresat o scrisoare către Ministerul Educației pentru revederea modelelor de activitate a instituțiilor școlare în mun. Chișinău unde avem cea mai înaltă rată de vaccinare a cadrelor didactice, pentru ca elevii claselor 1-4 și celor absolvente să învețe cu prezență fizică. Încă nu am primit raspuns, dar vom coopera plenar pentru asigurarea unui proces educațional sigur în municipiu”, a mai adăugat Ceban.

Amintim că 32 de persoane, dintre care 18 cadre didactice, și-au depus demisiile până în data de 20 septembrie. Acest lucru ar fi din cauza obligativității de a se vaccina anti-COVID sau de a prezenta teste negative la noul coronavirus, achitate din propriul buzunar.

Cel puțin asta susțin reprezentanții Federației Sindicale a Educației și Științei, care au expediat în acest sens un demers către Guvern.

Sindicatele afirmă că numărul plângerilor din partea angajaților din educație este tot mai mare și au cerut repetat autorităților să-și revizuie decizia. În adresarea federației se mai precizează că dacă Guvernul nu va veni cu soluții în susținerea angajaților din instituțiile de învățământ, FSEȘ își rezervă dreptul de a ataca în justiție orice act prin care angajații din învățământ vor fi obligați să se testeze din banii proprii.

Realitatea.md amintește că în data de 23 august, CNESP a aprobat o Hotărâre prin care a stipulat ca măsură de siguranță, pentru noul an școlar, care va începe la 1 septembrie, testarea cadrelor didactice odată la 14 zile din bani proprii, dacă nu doresc să se vaccineze.

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 11:36
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Ian. 2026, 11:36 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova a pus în funcțiune un sistem centralizat de monitorizare și supraveghere video pentru infrastructura feroviară, după ce Întreprinderea de Stat Calea Ferată din Moldova a dat marți în exploatare Centrul de monitorizare și supraveghere video. Proiectul a fost realizat cu sprijinul Statele Unite ale Americii, prin Programul EXBS, în cadrul Planului Comun de Acțiune Republica Moldova–SUA.

Lansarea a fost marcată simbolic prin înmânarea unui dispozitiv de control directorului general al CFM, Serghei Cotelinic, de către ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, și de însărcinatul cu afaceri al Ambasada SUA în Republica Moldova.

În cadrul evenimentului, participanții au fost familiarizați cu arhitectura sistemului și au putut urmări fluxuri video live de la camere instalate în depouri, pe locomotivele aflate în circulație și din alte obiective ale infrastructurii feroviare de pe întreg teritoriul țării.

Potrivit reprezentanților CFM, proiectul vizează consolidarea securității infrastructurii feroviare, creșterea siguranței operaționale, protejarea infrastructurii critice și alinierea la standardele europene de securitate, cu impact direct asupra securității naționale și a fluxurilor logistice regionale.

Programul de control al exporturilor și securitate la frontieră (EXBS), derulat sub egida Departamentului de Stat al SUA (ISN/ECC), are ca obiectiv prevenirea proliferării armelor de distrugere în masă, a acumulărilor destabilizatoare și a transferurilor iresponsabile de arme convenționale. Prin dezvoltarea unor sisteme naționale eficiente de control strategic al comerțului, EXBS sprijină statele partenere, inclusiv pe cele de tranzit, să își îndeplinească angajamentele internaționale, precum Rezoluția 1540 a Consiliului de Securitate al ONU, Inițiativa de securitate împotriva proliferării și alte regimuri multilaterale de control al exporturilor.

CFM a fost implicată în nenumărate scandaluri de contrabandă cu țigări în România. Este vorba de trenul Chișinău – București. Cel mai recent scandal cu contrabanda de țigări a fost în noiembrie 2025 când 120 de mii de pachete de țigări au fost găsite chiar în depoul Chișinău.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!