VIDEO CUB, despre Legea taxelor: Nu-i moral să tratezi instanțele ca motoare de generare a veniturilor în stat

11 Ian. 2023, 17:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Ian. 2023, 17:46 // Actual //  bani.md

Coaliției pentru Uniate și Bunăstare (CUB) critică modificările la Legea taxelor, votate în prima lectură de majoritatea parlamentară. În cadrul unei conferințe de presă, membrii CUV au explicat de ce această lege devine păguboasă.

Dacă ai bani, apelezi la justiție, nu ai bani, stai acasă și suporți abuzurile, indiferent de câtă dreptate poți avea. Deși am observat mai multe reacții negative față de proiect, observăm că majoritatea legislativă insistă pe adoptarea lui în a doua lectură a declarat Igor Munteanu, președintele CUB.

Membrii CUB sunt indignați și de faptul că proiectul a fost adoptat fără o consultare publică prealabilă cu societatea civilă și asociațiile profesioniste din domeniu. Potrivit lor, documentul include prevederi care va îngrădi accesul la justiție pentru cetățenii cu venituri modeste.

Igor Munteanu a scris și pe pagina sa de Facebook că nu-i corect, nu-i moral să tratezi instanțele ca motoare de generare a veniturilor în stat. Justiția este un serviciu garantat de Constituție. Asemenea proiecte nesăbuite lovesc în cei mai nevoiași și nicidecum nu rezolvă soarta dosarelor întârziate sau chiar blocate în instanțe și procuratură.

Realitatea Live

28 Feb. 2026, 11:23
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Feb. 2026, 11:23 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Serviciul Fiscal de Stat anunță modificări în procedura de restituire a TVA pentru producătorii agricoli, după publicarea noilor prevederi în Monitorul Oficial.

Potrivit instituției, baza de calcul utilizată pentru determinarea sumei TVA ce urmează a fi restituită pentru perioada iulie 2023 – iunie 2026 a fost extinsă. În algoritmul de calcul a fost inclusă și componenta aferentă impozitului funciar pentru anul 2025.

De asemenea, au fost operate precizări privind stabilirea plafonului maxim al TVA ce poate fi restituit în cadrul etapei a doua a Programului de rambursare a TVA pentru producătorii agricoli. Acesta va fi ajustat în funcție de valoarea sumelor de TVA acceptate spre restituire pentru perioada până la 31 decembrie 2024.

Solicitarea poate fi depusă după prezentarea declarației fiscale în care sunt reflectate: impozitul funciar pentru terenurile agricole, impozitul pe venit, contribuțiile obligatorii de asigurări sociale, primele de asigurare medicală obligatorie și precum și după depunerea declarației TVA pentru perioada de aplicare a Programului.

Beneficiari ai Programului sunt întreprinderile din sectorul agricol înregistrate ca plătitori de TVA și care raportează sume TVA spre deducere pentru perioada fiscală următoare.

Rambursarea este efectuată de Serviciul Fiscal de Stat împreună cu Trezoreria de Stat în termen de până la 25 de zile lucrătoare de la depunerea cererii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!