Zero taxe la import pentru materii prime! Guvernul promite ieftiniri și sprijin pentru producători din 2027

06 Mai 2026, 14:50
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Mai 2026, 14:50 // Actual //  Ursu Victor

Agenții economici vor fi scutiți de taxele de import a materiei prime și a utilajelor. Măsura ar urma să intre în vigoare din 1 ianuarie 2027, a declarat ministrul Economiei, Eugen Osmochescu.

Ministrul Economiei susține că inițiativa vizează introducerea unei cote zero de taxe la import, aplicabilă în regim de destinație finală pentru bunurile utilizate direct în procesul de producție.

„Import materie primă și o folosesc pentru producția proprie. La moment, există mai mulți intermediari în lanțul de la import până la producție, ceea ce duce la creșterea prețurilor, resimțită de consumatori”, a explicat oficialul.

Potrivit acestuia, eliminarea taxelor ar reduce costurile de producție, ar sprijini producătorii locali și ar contribui la diminuarea prețurilor pentru consumatori. Măsura ar încuraja, totodată, dezvoltarea producției interne și ar limita dependența de lanțuri comerciale costisitoare.

Totuși, implementarea nu este iminentă. Ministrul a precizat că, în prezent, autoritățile se află în faza de consultări cu mediul de afaceri și asociațiile de profil, iar modificările legislative necesare nu pot fi adoptate până la jumătatea anului 2026.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

21 Iun. 2026, 14:01
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Iun. 2026, 14:01 // Actual //  bani.md

Guvernul pregătește revizuirea Legii salarizării, măsură care ar urma să aducă mai multă echitate și transparență în remunerarea angajaților din sectorul public. Anunțul a fost făcut de secretarul de stat al Ministerului Finanțelor, Maia Sava.

Potrivit oficialei, modificările propuse vor permite o abordare mai corectă a salarizării în instituțiile publice și vor crea premise pentru majorări salariale sustenabile și previzibile.

„Legea salarizării revizuită va permite o abordare mai echitabilă și mai transparentă a salarizării, cu creșteri sustenabile și predictibile pentru angajații din sectorul public”, a declarat Maia Sava.