Soția lui Roman Cojuhari, decizie radicală: Demisie din toate funcțiile publice

14 Feb. 2025, 11:16
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
14 Feb. 2025, 11:16 // Actual //  Ursu Victor

Roman Cojuhari, directorul Agenției Proprietății Publice (APP), a clarificat într-o postare pe Facebook speculațiile legate de activitatea soției sale, Viorica Cojuhari, în instituțiile publice. Potrivit acestuia, soția sa a decis să demisioneze din toate funcțiile pe care le ocupa, inclusiv din cea deținută la Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării (MDED), pentru a elimina orice suspiciune legată de integritatea profesională sau familială.

Roman Cojuhari a explicat că Viorica Cojuhari a fost angajată la APP încă din 2020, printr-un concurs public. Odată cu numirea sa ca director al APP, în vara anului 2023, aceasta a fost transferată la MDED pentru a preveni orice potențial conflict de interese. De asemenea, printre primele ordine semnate de Cojuhari la APP s-a numărat revocarea soției sale din consiliile de administrare ale întreprinderilor de stat.

Ulterior, pe baza performanțelor sale profesionale, Viorica a fost desemnată de MDED să facă parte din consiliile de administrare ale unor întreprinderi de stat sau societăți comerciale, măsură care, potrivit directorului APP, nu contravine legislației privind integritatea sau conflictele de interese.

Roman Cojuhari a subliniat că desemnările soției sale nu au fost semnate de el și că toate deciziile au fost luate conform indicațiilor MDED. El a reiterat disponibilitatea de a colabora cu Autoritatea Națională de Integritate (ANI), oferind toate informațiile necesare pentru a clarifica situația.

Cojuhari a încheiat postarea reafirmând integritatea familiei sale și a menționat că demisia Vioricăi Cojuhari din funcțiile publice reprezintă un efort de a elimina orice dubiu cu privire la profesionalismul sau conduita lor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Sept. 2025, 17:18
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Ursu Victor
03 Sept. 2025, 17:18 // Uncategorized //  Ursu Victor

Prețul petrolului Brent a scăzut miercuri cu mai mult de 2% după apariția informațiilor privind planurile OPEC+ de a continua majorarea producției. Analiștii avertizează că până la sfârșitul anului pe piața globală se va forma un excedent semnificativ de petrol, notează Reuters.

Potrivit Reuters, cartelul și partenerii săi vor discuta posibilitatea unei noi creșteri a producției în luna octombrie, decizia urmând să fie luată la reuniunea programată pentru duminică. Anterior, grupul a convenit o majorare a cotelor cu aproximativ 2,2 milioane barili pe zi, în perioada aprilie–septembrie, ceea ce a dus la revenirea pe piață, cu mai bine de un an mai devreme decât planificat, a unor volume reduse în trecut pentru susținerea prețurilor.

În paralel, și țările din afara OPEC își sporesc producția. Agenția Internațională a Energiei estimează un excedent global de circa 2 milioane barili pe zi în 2025, cu o ofertă care ar urma să crească în medie cu 2,5 milioane barili/zi, în timp ce cererea se va majora cu doar 680.000 barili/zi.

În urma informațiilor privind posibila decizie a OPEC+, cotația Brent a scăzut cu 2,1%, la 67,72 dolari/baril, față de maximul atins marți – cel mai ridicat nivel al ultimei luni. Ulterior, pierderile s-au redus, iar la ora 16:30 (ora Moscovei) Brent se tranzacționa la 68,2 dolari/baril. De la începutul anului, prețul petrolului a coborât cu circa 9%.

Experții subliniază că volumele reale suplimentare care vor ajunge pe piață ar putea fi mai mici decât cele anunțate, deoarece unele state limitează extracția pentru a compensa supraproducția anterioară, iar altele au constrângeri tehnice. Totuși, în august, țările OPEC au majorat producția cu 400.000 barili/zi, conform planului, mai mult de jumătate din creștere fiind asigurată de Arabia Saudită.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII