Falimentul Transnistriei! Salariile bugetarilor, plătite din ultimele rezerve

25 Feb. 2025, 14:23
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Feb. 2025, 14:23 // Actual //  Ursu Victor

Liderul regiunii separatiste transnistrene, Vadim Krasnoselski, a subliniat dificultățile economice majore prin care trece regiunea, acuzând blocajele impuse de Chișinău și criza energetică globală. Într-o postare pe Telegram, Krasnoselski a declarat că, în contextul stagnării economice, realizarea proiectelor care necesită resurse financiare este aproape imposibilă.

„Facem tot posibilul să finalizăm proiectele începute și sperăm să inițiem altele noi, dar doar în limitele posibilităților. Trăim după mijloacele pe care le avem”, a afirmat liderul separatist.

Acesta a subliniat că toate veniturile regiunii sunt direcționate către nevoile cetățenilor, prioritatea absolută fiind îndeplinirea obligațiilor sociale. Krasnoselski a recunoscut însă că veniturile din taxe, principala sursă de completare a bugetului public, sunt în prezent la un nivel minim.

În contextul menținerii stării de urgență economică, liderul de la Tiraspol a propus să poată fi utilizate soldurile rămase în fondurile speciale și în bugetele locale de anul trecut pentru a asigura plata salariilor angajaților din sectorul public.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

15 Sept. 2025, 17:07
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Sept. 2025, 17:07 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Până la 8 septembrie, 21 din cei 23 de concurenți electorali au deschis conturi de campanie, iar 19 dintre aceștia au depus rapoarte financiare, arată datele prezentate de Asociația Promo-LEX.

Conform rapoartelor, veniturile declarate însumează circa 28,4 milioane de lei, provenite în special din donații ale persoanelor fizice (47%) și transferuri din conturile curente ale partidelor (37%). Cele mai mari sume au fost raportate de PAS, Blocul Electoral Alternativa, BE Patriotic și Partidul Nostru, formațiuni care cumulează 78% din totalul veniturilor.

Cheltuielile declarate depășesc 21,5 milioane de lei, majoritatea fiind direcționate spre materiale promoționale (51%) și publicitate (35%).

Monitorizarea civică realizată de Promo-LEX a identificat însă discrepanțe între rapoartele oficiale și cheltuielile reale, estimând sume neraportate de peste 1,3 milioane de lei la 14 concurenți. Printre cei vizați se numără CUB, Mișcarea Respect Moldova (MRM) și BE Patriotic.

Promo-LEX atrage atenția că astfel de abateri pot afecta transparența și corectitudinea procesului electoral, subliniind necesitatea unui control mai riguros al finanțării campaniilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII