Falimentul vodcii „Stolichnaya” zguduie America! Miliardar rus: Hackerii și Kremlinul m-au distrus

17 Iun. 2025, 15:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Iun. 2025, 15:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Filiala americană a celebrului producător de vodcă Stoli (fostă „Stolichnaia”), compania Stoli Group USA, deținută de miliardarul de origine rusă Iuri Șefler, a depus cerere de faliment în Statele Unite. În documentele depuse, compania invocă scăderea cererii în 2023 și 2024, creșterea costurilor operaționale, dar și o gravă atacare cibernetică produsă în august 2023 asupra grupului-mamă, în urma căreia activitatea companiei a fost afectată mai bine de un an.

Potrivit informațiilor, Stoli Group USA are active estimate între 100 și 500 milioane dolari, iar datoriile se ridică la 50–100 milioane dolari. Compania intenționează să continue operațiunile printr-un plan de restructurare comun cu distribuitorul afiliat de bourbon Kentucky Owl, scrie The Moskow Times.

Dar afacerile lui Șefler nu sunt doar economice, ci și geopolitice. Autoritățile ruse îl acuză de sprijin activ acordat armatei ucrainene, inclusiv prin donații de peste 38 milioane euro, utilizate, potrivit Procuraturii Generale a Rusiei, pentru achiziția a peste 120.000 de drone, echipamente militare și logistică pentru armata ucraineană.

În iulie 2023, un tribunal din regiunea Tambov a dispus confiscarea activelor lui Șefler din Rusia, inclusiv fabrica de alcool „Amber Talvis” și distileria abandonată din Kaliningrad, calificând acțiunile miliardarului drept parte a unui grup extremist.

Șefler, aflat de peste 20 de ani în conflict cu Kremlinul pentru folosirea mărcilor sovietice „Stolichnaia” și „Moskovskaia”, produce acum vodca Stoli în Letonia și a renunțat complet la etichetele de origine rusească în urma invaziei din Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

16 Aug. 2026, 11:35
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Aug. 2026, 11:35 // Actual //  Ursu Victor

Statele Unite introduc taxe vamale de până la 100% pentru dronele și componentele importate, într-o încercare de a reduce dependența de China și de a stimula producția americană. Președintele Donald Trump a justificat măsurile prin riscurile pe care dependența de furnizorii externi le-ar reprezenta pentru securitatea națională și economică a SUA.

Cele mai dure tarife vor viza dronele de mari dimensiuni și tehnologiile care pot avea inclusiv utilizări militare. Dronele echipate, de exemplu, cu sisteme de termoviziune, precum și o serie de componente considerate critice vor fi taxate cu 100% din valoarea importului.

În cazul dronelor de dimensiuni mai mici și al componentelor care nu sunt considerate o amenințare pentru securitatea națională, tariful va fi de 25%.

Măsurile sunt îndreptate în special spre reducerea dependenței Statelor Unite de China, țară care domină piața mondială a dronelor comerciale.

Casa Albă susține că dezvoltarea rapidă a producției interne de drone este necesară atât pentru securitatea națională, cât și pentru cea economică. Washingtonul speră că noile taxe vor încuraja investițiile în fabricile americane, vor sprijini industria de apărare și vor crea noi locuri de muncă.

Administrația americană a prevăzut însă un regim preferențial pentru o serie de parteneri. Dronele și componentele provenite din Uniunea Europeană, Japonia, Liechtenstein, Coreea de Sud, Elveția și Taiwan vor fi supuse unui tarif de 15%, iar importurile din Marea Britanie vor fi taxate cu 10%.

Pentru aplicarea tarifelor preferențiale, aproape toate echipamentele, programele și tehnologiile utilizate trebuie să provină din țara exportatoare respectivă sau din Statele Unite. Noile taxe pentru produsele provenite din aceste state nu vor fi cumulate cu alte tarife introduse anterior de administrația Trump.

Decizia vine înaintea unei întâlniri așteptate între Donald Trump și liderul chinez Xi Jinping, programată pentru 24 septembrie.

Documentul semnat de Trump îi solicită, de asemenea, secretarului Comerțului să elaboreze un program destinat sprijinirii companiilor care investesc în producția de drone și componente pe teritoriul Statelor Unite.

Baza juridică pentru introducerea tarifelor este Secțiunea 232 a Legii privind extinderea comerțului din 1962, care permite președintelui american să restricționeze importurile atunci când acestea sunt considerate o amenințare pentru securitatea națională.

Anterior, Departamentul Comerțului a analizat dependența Statelor Unite de dronele fabricate în străinătate și a concluzionat că amploarea importurilor generează riscuri pentru securitatea țării. Administrația Trump a utilizat același mecanism pentru introducerea unor tarife asupra oțelului, aluminiului, automobilelor și componentelor auto.

Noile taxe pentru drone urmează să intre în vigoare la 21 de zile de la semnarea declarației. Pentru componentele care nu sunt considerate critice, tarifele vor începe să fie aplicate peste 180 de zile.

Măsurile fac parte din politica mai amplă a Washingtonului de reducere a dependenței de tehnologiile chineze și de consolidare a capacităților industriale americane, în special în domeniile considerate strategice pentru apărare.