VIDEO Cum pot alegătorii să-și declare noul loc de ședere

28 Iul. 2025, 13:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Iul. 2025, 13:53 // Actual //  bani.md

Cetățenii Republicii Moldova care pe 28 septembrie curent vor merge la urne pentru a-și exercita dreptul la vot, însă în ultima perioadă și-au schimbat locul de trai, trebuie să-și declare noul loc de ședere. Unde? La pretura de sector sau la primăria localității unde locuiești.

Prin această procedură, alegătorul va fi înscris în lista electorală, corespunzător locului șederii, cu mențiunea „Declarația de ședere” la rubrica „Notă”. Concomitent, alegătorul va fi radiat automat din lista electorală unde acesta își are domiciliul sau reședința temporar valabilă.

 

La depunerea declarației menționate, cetățeanul cu drept de vot va prezenta actul de identitate pentru confirmare. Persoana responsabilă de la pretură sau primărie va face mențiunile necesare în Registrul de Stat al Alegătorilor și va elibera o recipisă privind confirmarea faptului declarării locului nou de ședere.

Termenul de depunere a declarațiilor este de cel târziu cu 25 de zile înainte de ziua alegerilor, adică 3 septembrie 2025, inclusiv.

Declarațiile depuse pentru alegerile anterioare nu sunt valabile.

Realitatea Live

14 Mart. 2026, 12:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
14 Mart. 2026, 12:28 // Actual //  Ursu Victor

Conflictul din Iran ar putea provoca o criză alimentară globală din cauza perturbării livrărilor de îngrășăminte, relatează Financial Times. Atacurile asupra infrastructurii din Orientul Mijlociu au afectat semnificativ producția de uree, cel mai utilizat îngrășământ azotat din lume.

Potrivit publicației, o parte importantă a capacităților de producție de uree din regiune a fost scoasă din funcțiune, iar lipsa gazelor naturale a determinat producătorii din Asia de Sud să reducă sau chiar să oprească producția de îngrășăminte.

Din cele aproximativ 2,1 milioane de tone de uree aflate în circuitul comercial, aproape jumătate din livrări au fost perturbate. În același timp, peste 1,1 milioane de tone de îngrășăminte au rămas blocate în Golful Persic. Printre acestea se află și circa 45% din exporturile globale de sulf, un element esențial pentru producerea îngrășămintelor fosfatice.

Situația este agravată de deciziile luate în unele state din Asia. În India, autoritățile au dispus reducerea consumului de gaze pentru fabricile de îngrășăminte la aproximativ 70%, din cauza deficitului de resurse energetice. În același timp, mai multe uzine din Pakistan și Bangladesh și-au suspendat activitatea.

Perturbările apar într-un moment critic pentru agricultură, chiar în perioada sezonului de însămânțare în emisfera nordică. Liderii industriei avertizează că lipsa îngrășămintelor ar putea duce la scăderea recoltelor pentru culturi esențiale, inclusiv pentru orez.

Prețurile la îngrășăminte au început deja să crească puternic. Costul ureei s-a majorat cu peste 40% de la începutul conflictului din Orientul Mijlociu, ceea ce ar putea avea efecte în lanț asupra piețelor agricole și asupra prețurilor alimentelor la nivel global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!