VIDEO Deșeuri auto uitate în curte sau garaj? Moldrec le colectează gratuit direct de la domiciliu

18 Mart. 2026, 09:05
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
18 Mart. 2026, 09:05 // Actual //  MD Bani

Câte lucruri uitate ai în garaj sau în ogradă? Anvelope vechi, acumulatoare scoase din uz, câteva recipiente cu ulei tehnic sau poate o mașină care nu mai pornește de ani de zile. La prima vedere, par inofensive. În realitate, fiecare dintre ele poate deveni o sursă de poluare și un risc pentru sănătatea familiei, animalelor și a mediului înconjurător.

Grupul de companii Moldrec și Moldcontrol oferă colectare gratuită a deșeurilor auto direct de la domiciliu și asigură reciclarea acestora în mod responsabil, conform legislației în vigoare.

În 2025, Moldcontrol a transmis spre valorificare 1 648 de tone de anvelope uzate, transformate ulterior în resurse utile. Grupul de companii este autorizat să gestioneze peste 750 de tipuri de deșeuri, oferind trasabilitate completă și siguranță”, a declarat Mihail Grecu, Director General, AP Moldcontrol.

Compania preia absolut gratuit anvelope uzate, indiferent de dimensiune sau stare, acumulatoare și baterii auto vechi, uleiuri tehnice uzate, dar și vehicule scoase din uz (mașini vechi, nefuncționale). Fiecare deșeu predat este însoțit de un document de trasabilitate, care confirmă gestionarea corectă a materialelor, de la preluare până la valorificare/reciclare.

Anvelopele uzate pot fi aduse gratuit la punctul de colectare situat pe strada Industrială 63/1, municipiul Chișinău.

În 2025, Moldrec Group a fost distins cu Premiul Gold pentru excelență în economia circulară, în cadrul galei Green Awards 2025, organizată de AmCham Moldova. Premiul reprezintă o recunoaștere a contribuției companiei la dezvoltarea unui sistem sustenabil de gestionare a deșeurilor.

Ce prevede legea

Aruncarea sau arderea anvelopelor este sancționată cu amenzi de până la 15 000 lei pentru persoane fizice și până la 40 000 lei pentru persoane juridice.

Începând cu 7 mai 2025, producătorii și importatorii de uleiuri sunt obligați să implementeze sistemul de Responsabilitate Extinsă a Producătorului (REP). Nerespectarea prevederilor legale poate duce la sancțiuni, inclusiv blocarea importurilor sau suspendarea activității.

Persoanele juridice care doresc să adere la sistemul REP pot solicita informații la numărul de telefon 078 721 721.

Pentru programarea unei vizite a echipei mobile Moldrec, ne puteți contacta la numerele de telefon: 060 291 291 sau 076 781 781.

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.