Rubla rusă s-a prăbușit. Tranzacționarea pe toate piețele a fost suspendată

24 Feb. 2022, 10:20
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
24 Feb. 2022, 10:20 // Actual //  bani.md

Începerea acțiunii militare în Ucraina a venit la pachet cu o serie de schimbări uriașe. Rubla rusă s-a prăbușit cu 10% joi dimineață. Atacul lui Vladimir Putin a dus la suspendarea tranzacțiilor pe toate piețele.

Acțiunile lui Vladimir Putin au dus la prăbușirea Rublei rusești cu 10%. S-a întâmplat la puțin timp după ce președintele rus a anunțat începerea acțiunii militare în Ucraina.

„Am luat decizia de a începe o operațiune militară specială”, a spus Putin într-un anunț surprinzător la televiziune, cu puțin înainte de ora 6:00 (03:00 GMT) la Moscova.

Liderul rus a spus că va face tot ce îi stă în putință pentru a proteja cetățenii, dar și vorbitorii de limbă rusă . Vrea să îi salveze de un „genocid” al Ucrainei, afirmație pe care Kiev-ul nu a recunoscut-o niciodată.

Teroarea a început joi dimineață. Liniștea din orașele ucrainele a fost distrusă de explozii, potrivit reporterilor occidentali din interiorul țării. Polițiștii de frontieră ucraineni au anunțat că fac schimb de focuri cu forțele ruse de-a lungul graniței de nord a țării cu Belarus.

Din cauza atacului, moneda rusă s-a prăbușit imediat cu 10% la un nou minim istoric. Poate fi vorba despre o premieră, a scăzut cu 90 față de dolarul american și 100 față de euro.

Rubla rusă este la pământ

Atât Bursa din Moscova, cât și cea din Sankt Petersburg au suspendat pe termen nelimitat orice fel de tranzacționare cu acțiuni pe platformele lor.

„Tranzacționarea pe toate piețele a fost suspendată. O reluare va fi anunțată mai târziu”, a declarat Bursa din Moscova într-un comunicat pe site-ul său.

Chiar dacă tranzacţiile la Bursa de la Moscova au fost suspendate, băncile ruseşti au crescut semnificativ cursul de schimb. Alfa Bank avea un curs de schimb la cumpărare de 91,44 ruble pentru un dolar şi 101,11 dolari pentru un euro. Sberbank, cea mai mare bancă din Rusia, a fost o altă instituție care a luat o decizie neașteptată.

În jurul orei 5:42 GMT, pe piaţa interbancară rubla era în scădere cu 10,5% până la 89,71 ruble pentru un dolar. Este vorba de cel mai scăzut curs din istorie.

Bursa de la Sankt Petersburg, a doua din Rusia, a anunţat „interzicere a ofertelor şi contractelor pentru toate tipurile de negocieri şi pentru toate tipurile de titluri”.

Realitatea Live

10 Apr. 2025, 17:37
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
10 Apr. 2025, 17:37 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Casa italiană de modă Prada a ajuns la un acord pentru achiziționarea brandului rival Versace de la holdingul american Capri Holdings, într-o tranzacție evaluată la 1,375 miliarde de dolari, sumă care include și datoriile Versace, potrivit agenției Reuters.

Tranzacția unește două dintre cele mai mari nume din moda italiană, consolidând astfel poziția Italiei pe piața globală a luxului. Acordul vine într-un moment de reconfigurare a industriei, unde marii jucători își consolidează portofoliile pentru a face față competiției internaționale intense.

„Ne propunem să ducem mai departe moștenirea Versace, să celebrăm și să reinterpretăm estetica sa îndrăzneață și atemporală”, a declarat Patrizio Bertelli, președintele Consiliului de Administrație al Prada.

Achiziția va permite formarea unui conglomerat italian cu o cifră de afaceri estimată la aproximativ 6 miliarde de euro, ceea ce îl va poziționa ca un jucător competitiv față de giganții francezi LVMH și Kering, relatează agenția AFP.

Versace a fost fondat în 1978 de către Gianni Versace, devenind rapid un simbol al opulenței și nonconformismului. După asasinarea creatorului în 1997, conducerea artistică a fost preluată de sora sa, Donatella Versace. În martie 2025, aceasta a anunțat că părăsește funcția de director creativ al casei de modă.

Prada, la rândul său, a fost fondată în 1913 și este condusă în prezent de Miuccia Prada. Aproximativ 80% din companie se află încă în proprietatea familiei Prada.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU