Președintele Camerei de Comerț și Industrie a avut o întrevedere cu Președintele Uniunii de Afaceri Moldo-Ruse

18 Mart. 2022, 15:24
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
18 Mart. 2022, 15:24 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Astăzi, 18 martie 2022, Președintele Camerei de Comerț și Industrie (CCI a RM), Sergiu Harea, a avut o întrevedere cu Președintele Uniunii de Afaceri Moldo-Ruse, Igor Dodon. În cadrul întâlnirii s-a discutat despre problemele pe care le întâmpină agenții economici din Moldova care au parteneri comerciali în Federația Rusă. De asemenea, s-a abordat și subiectul problemelor legate de logistica transporturilor, livrarea produselor esențiale din Rusia în Moldova și livrarea pe piața rusă a produselor tradiționale moldovenești.

În urma discuțiilor, s-a remarcat importanța unei relații strânse între Uniunea de Afaceri Moldo-Rusă și Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova.

Sergiu Harea, președintele CCI a RM, a remarcat că în prezent mulți antreprenori se adresează la Camera de Comerț după Certificate cu privire la forță majoră, iar CCI le oferă consultații și sprijinul necesar. Totodată, în contextul recentelor întrevederi cu întreprinzătorii, Camera de Comerț și Industrie a formulat principalele probleme care au apărut în cadrul contractelor cu companiile rusești, acestea fiind legate de transport, logistică și remitențe. CCI a exprimat disponibilitatea de a conlucra cu Uniunea de Afaceri Moldo-Rusă în domeniul respectiv și alte domenii, ce prezintă interes pentru agenții economici din cele două țări.

08 Aug. 2026, 11:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 11:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Proprietarii unor apartamente cu suprafața mai mică de 120 de metri pătrați ar putea ajunge să achite impozitul pe avere. Guvernul propune eliminarea criteriului de suprafață. Astfel, urmează să conteze doar valoarea totală estimată a proprietăților locative.

În prezent, impozitul pe avere se aplică dacă sunt îndeplinite concomitent două condiții: valoarea totală a proprietăților constituie cel puțin 200 de salarii medii lunare pe economie, iar suprafața totală este de minimum 120 de metri pătrați.

Proiectul de simplificare a legislației fiscale și vamale elimină pragul de suprafață și stabilește o singură condiție: valoarea estimată totală a locuințelor, caselor de vacanță și cotelor-părți deținute de o persoană să ajungă la cel puțin cinci milioane de lei.

Astfel, un apartament de lux cu o suprafață mai mică de 120 de metri pătrați ar putea deveni obiect al impozitului pe avere dacă valoarea sa estimată depășește pragul stabilit. În calcul va intra valoarea cumulată a tuturor proprietăților locative deținute de contribuabil, nu doar valoarea unei singure locuințe.

Modificarea produce însă efecte în ambele direcții. Eliminarea criteriului de suprafață extinde impozitarea asupra locuințelor mici, dar scumpe. În același timp, proprietățile cu suprafața mai mare de 120 de metri pătrați nu vor fi taxate dacă valoarea lor totală rămâne sub cinci milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!