CCI a RM invită agenții economici să participe la programul internațional „Misiunea Cumpărătorului” din Italia

23 Mart. 2022, 13:39
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
23 Mart. 2022, 13:39 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova invită agenții economici să participe la programul internațional „Misiunea Cumpărătorului”, care va avea loc la Rimini (Italia) în perioada 04 – 07 mai 2022, în cadrul expoziției internaționale „Macfrut – Fruit & Veg Professional Show”.

Macfrut este un eveniment dedicat profesioniștilor din sectorul fructelor și legumelor, o expoziție ce prezintă întregul lanț valoric de aprovizionare cu 8 sectoare: producere și comerț, echipamente și plante, ambalaj și materiale, utilaje pentru cultivare, sere și irigare, pepiniere, semințe, condimente și plante aromatice, soluții biologice, transport și logistică.

La misiune sunt așteptați să participe reprezentanții rețelelor comerciale de produse alimentare, importatorii și distribuitorii de fructe și legume proaspete, condimente și plante aromatice, agenții economici implicați în domeniul alimentației și agriculturii, dar și toți cei interesați în stabilirea relațiilor comerciale cu producătorii italieni și europeni.

La ediția din anul 2022, Macfrut va deveni capitala mondială a cireșelor. Miercuri, 04 mai 2022, va avea loc Simpozionul internațional cu tematica cultivarea cireșului. În cadrul evenimentului vor fi prezentate diverse aspecte de cultivare a cireșului: inovații, sisteme de protecție a puieților, durabilitatea ecologică, piața mondială a cireșelor. Joi, 05 mai vor fi discutate principalele tendințe ale pieței cireșelor cu participarea companiilor de top din domeniu. Vineri, 06 mai, vor avea loc vizite tehnice în teritoriu la livezile producătorilor de cireșe.

Costuri:

Organizatorii acoperă următoarele cheltuieli: cazare în hotel de 3* (3 nopți) cu mic dejun inclus, bilet de intrare la expoziție, participarea la programul de afaceri și sesiunea B2B, transfer aeroport – hotel – aeroport și transport hotel – expoziție- hotel.

Participantul achită biletul tur-retur Chișinău-Bologna-Chișinău și taxa de participare. Membrii CCI a RM – 2500 MDL (toate taxele incluse). Non-membrii CCI a RM – 3000 MDL (toate taxele incluse).

Adițional, doritorii de a participa la simpozionul dedicat culturii cireșului și vizitele tehnice vor achita suma de 2600 mdl (toate taxele incluse).

Cererile de participare la Misiunea Cumpărătorului în Italia (descarcă aici), vor fi acceptate până pe data de 09 aprilie 2022 inclusiv. Formularele completate pot fi expediate prin e-mail: inga.leontean@chamber.md. Pentru mai multe informații, contactați Direcția Relații Internaționale a CCI a R.M. Persoană de contact: Inga Leontean – tel : 022 222626.

Realitatea Live

22 Mai 2025, 16:35
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Mai 2025, 16:35 // Actual //  Ursu Victor

Maxim Brăila, cunoscut în trecut pentru declarațiile sale elogioase la adresa președintelui rus Vladimir Putin, a fost numit în funcția de consilier pentru soluționarea contestațiilor în cadrul Agenției Naționale pentru Soluționarea Contestațiilor (ANSC). Numirea sa a fost votată de 57 de deputați în cadrul ședinței plenare a Parlamentului.

Decizia a venit în urma unui concurs public organizat de Comisia economie, buget și finanțe, care l-a propus pentru un mandat de șapte ani, fără posibilitate de reînnoire. Brăila este licențiat în drept, magistru în științe economice și drept public, și urmează studii de doctorat la Universitatea de Studii Europene din Moldova. El a activat atât în sectorul public, cât și în cel privat, inclusiv în poziții de conducere.

Agenția pentru Soluționarea Contestațiilor este un organ colegial format din șapte consilieri, inclusiv directorul general, iar atribuțiile acesteia vizează examinarea contestațiilor în cadrul achizițiilor publice.

Maxim Brăila a apărut pentru prima dată în atenția opiniei publice în mai 2011, când, fiind elev în clasa a XII-a, s-a înscris în cursa electorală pentru Consiliul Municipal Chișinău, ca independent. A obținut puțin peste 200 de voturi, adică 0,06% din sufragii.

În acea campanie, Brăila declara că vrea să fie „un politician de tipul lui Vladimir Putin – un lider adevărat care se gândește la cetățeni”, subliniind totuși că nu susține regimul nedemocratic de la Moscova. Ulterior, a afirmat că a ales să nu se alinieze partidelor politice pentru a nu fi controlat de „mafioți și oligarhi”, potrivit unui material al Europei Libere.

Numirea sa într-o funcție-cheie într-o instituție cu rol esențial în integritatea proceselor de achiziții publice ridică semne de întrebare legate de evoluția ideologică a fostului candidat independent și de criteriile de integritate care au stat la baza selecției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO