Situația pe piața valutară! Populația și businessul cumpără masiv euro și dolari

22 Apr. 2022, 09:34
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
22 Apr. 2022, 09:34 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

În luna martie 2022, situația pe piața valutară s-a înrăutățit, înregistrându-se o cerere netă de valută, atât din partea agenților economici, cât și din partea persoanelor fizice. Pentru comparație, în luna februarie 2022, cererea netă de valută din partea agenților economici a fost acoperită în proporție de 45,4% prin oferta netă de valută de la persoanele fizice, arată datele Băncii Naționale a Moldovei.

În acest context, în luna martie, cererea netă de valută din partea persoanelor fizice a constituit 26,1 milioane USD față de o ofertă netă de valută de 101,4 milioane USD în luna februarie, ceea ce reprezintă o scădere de 127,5 milioane USD în raport cu luna precedentă. Totodată, cererea netă de valută din partea agenților economici s-a redus în proporții mai mici, cu 25,9 milioane USD (-11,6%).

În aceste condiții, BNM a intervenit pe piața interbancară locală, prin vânzări nete de valută în volum de 232,8 milioane USD2.

În luna martie, leul moldovenesc s-a depreciat, în valori medii, cu 2,3% în raport cu dolarul SUA, până la 18,3739 USD/MDL comparativ cu 17,9595 USD/MDL în luna februarie. Potrivit valorilor de la finele lunii martie, leul s-a depreciat cu 0,8%3 în raport cu dolarul SUA.

În structura valutară a conversiilor nete leu/valută cu persoanele fizice s-a înregistrat o cerere netă de euro și o ofertă netă de dolari SUA și alte valute, în principal de lire sterline.

Luând în considerare anticipările inflaționiste și evoluția pieței ca urmare a majorării tarifelor la resursele energetice, care se manifestă la nivel internațional și, respectiv, în Republica Moldova, precum și situația geopolitică, BNM monitorizează cu atenție evoluțiile și va interveni prin politica sa monetară pentru a crea condiții adecvate pe piața monetară, de credit și valutară.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

04 Iul. 2025, 18:46
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Iul. 2025, 18:46 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Peste 40 de companii din Republica Moldova și Turcia au participat, vineri, la o reuniune de afaceri organizată de Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI), în cadrul unei sesiuni B2B menite să stimuleze colaborările economice directe dintre cele două țări.

Evenimentul a reunit antreprenori și investitori din domenii diverse, precum construcții, textile, energie, echipamente medicale, agricultură și comerț, creând o platformă de dialog eficientă pentru schimb de idei, contacte și inițierea de proiecte comune.

„Reuniunea Moldova–Turcia este o continuare firească a relațiilor bilaterale economice tot mai dinamice. Discuțiile directe dintre oameni de afaceri sunt esențiale pentru identificarea oportunităților și lansarea unor parteneriate durabile”, a declarat reprezentantul CCI.

Evenimentul a avut loc în contextul intensificării legăturilor comerciale moldo-turce și al interesului crescut al investitorilor din Turcia pentru extinderea pe piața din Moldova.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO