Prețurile petrolului au crescut joi cu peste 2% după ce au apărut informații că Germania renunță la țițeiul rusesc

29 Apr. 2022, 09:05
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Apr. 2022, 09:05 // Actual //  bani.md

Preţurile petrolului au crescut joi, după informaţii conform cărora Germania nu se mai opune embargoului asupra petrolului rusesc, care ar putea limita şi mai mult livrările pe piaţa globală a ţiţeiului, deja tensionată, transmite Reuters.

Traderii au reacţionat la informaţiile din presă cu privire la comentariile de marţi ale ministrului german al Economiei, Robert Habeck, care a spus că cea mai mare economie a UE ar putea face faţă unui embargo al UE asupra importurilor de petrol rusesc şi că Germania speră să găsească modalităţi de a înlocui petrolul rusesc cu alte oferte.

Contractele futures pentru ţiţeiul Brent au crescut cu 1,89 dolari, la 107,21 USD pe baril, până la ora 18:38 GMT (21:38 ora României).

Preţul ţiţeiului american West Texas Intermediate (WTI), de referinţă pe piaţa americană, a crescut cu 2,61 dolari sau cu 2,6%, până la 104,63 dolari pe baril.

Germania se bazează în mare măsură pe importurile ruseşti de energie şi s-a opus unei interdicţii complete. Înainte de războiul din Ucraina, petrolul rusesc reprezenta aproximativ o treime din aprovizionarea Germaniei.

Acum o lună, Habeck a spus că ţara şi-a redus dependenţa de petrolul rusesc la 25% din importuri.

”Ca urmare a acestui fapt, petrolul din lumea liberă va fi mai scump, iar petrolul de după Cortina de Fier va scădea şi mai mult în valoare şi va fi redus mai mult”, a declarat John Kilduff, partener la Again Capital LLC din New York.

Moscova a început să folosească exporturile de energie ca o armă în urma răspunsului Statelor Unite şi a aliaţilor la invazia Rusiei în Ucraina.

Rusia a întrerupt furnizarea de gaze către Polonia şi Bulgaria şi încearcă să împingă UE să adopte noul său sistem de plăţi pentru gaze, care implică deschiderea de conturi la Gazprombank, unde plăţile în euro sau dolari ar fi convertite în ruble.

Producţia de petrol din Rusia ar putea scădea cu până la 17% în 2022, potrivit unui document al Ministerului Economiei, văzut de Reuters, în timp ce ţara se confruntă cu sancţiunile occidentale.

În ciuda acestui deficit aşteptat, grupul de producători OPEC+, care cuprinde Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol şi aliaţi conduşi de Rusia, este de aşteptat să-şi menţină ritmul modest de creştere a producţiei atunci când se va reuni pe 5 mai, au declarat surse pentru Reuters.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

 

 

21 Iun. 2026, 10:05
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Iun. 2026, 10:05 // Actual //  bani.md

Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, a venit cu explicații după apariția informațiilor privind reducerea numărului de zile de concediu plătit, precizând că angajații nu vor pierde nici zile de odihnă și nici indemnizațiile de concediu.

Potrivit oficialei, modificările propuse nu vizează reducerea concediului anual de odihnă, ci doar ajustarea modului de calcul al anumitor perioade care sunt incluse în vechimea de muncă ce oferă dreptul la concediu.

„Concediile de odihnă nu se reduc și nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”, a subliniat Natalia Plugaru.

Ministra a explicat că drepturile angajaților la concediul anual rămân neschimbate, iar modificările legislative nu afectează durata concediului de bază și nici cuantumul indemnizațiilor achitate în perioada de odihnă.