Germania nu se va opune unui embargo al UE asupra petrolului rusesc: Vor urma creșteri enorme de prețuri

29 Apr. 2022, 15:07
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
29 Apr. 2022, 15:07 // Actual //  MD Bani

Germania spune că nu se va opune unui embargo al Uniunii Europene asupra petrolului rusesc. Cu toate acestea, cea mai mare economie a Europei consideră că aceste sancțiuni nu sunt cea mai bună metodă de a-l opri pe Vladimir Putin, scrie Bloomberg.

În acest context, ministrul Economiei Robert Habeck și vice-cancelar în coaliția de guvernământ de la Berlin a avertizat că un embargo asupra petrolului rusesc ar avea consecințe grave, inclusiv întreruperi în aprovizionare și „creșteri enorme de prețuri”.

„Dar nu vom mai experimenta o catastrofă națională”, a spus acesta într-un interviu acordat televiziunii ZDF. „Am făcut multe progrese în privința petrolului și ne-am putea alătura unui embargo dacă va fi nevoie. Germania nu se opune”, a declarat Habeck.

Ministrul a mai precizat că Germania și-a redus deja dependența de petrolul rusesc suficient pentru a impune un embargo complet „gestionabil”.

Ponderea petrolului rusesc în importurile Germaniei a scăzut la aproximativ 12%, de la 35% înainte de invadarea Ucrainei, a declarat Habeck săptămâna aceasta, în timpul unei vizite la Varșovia.

Habeck a spus clar în interviul de joi că este sceptic cu privire la un embargo asupra petrolului rusesc, argumentând că o astfel de mișcare ar putea fi „contraproductivă”, deoarece ar putea permite Rusiei să aprovizioneze alte țări la un preț și mai mare. Putin ar putea folosi petrolul și pentru a atrage țările să-l susțină, a spus Habeck.

„Trebuie să oprim creșterea prețului petrolului la nivel mondial”, a adăugat el. Există „alte posibilități” pe care aliații occidentali le discută de a lovi Rusia și de a încerca să pună capăt războiului, a spus Habeck, refuzând să ofere detalii.

Realitatea Live

12 Apr. 2025, 11:37
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Apr. 2025, 11:37 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Fostul ministru al Energiei, Victor Parlicov, avertizează că Republica Moldova se îndreaptă inevitabil spre reluarea achiziției de energie electrică de la centrala de la Cuciurgan, după ce alternativele promise de autorități nu s-au materializat. În cadrul unei emisiuni la Rlive, Parlicov a criticat lipsa de acțiune a guvernului în ceea ce privește implementarea soluțiilor tehnice deja aprobate.

„După ce Gazprom singur a renunțat la furnizarea de gaz în stânga Nistrului de la 1 ianuarie, care mai este sensul să înaintăm condiționalități care nu sunt respectate? Mă refer la repornirea industriei din stânga Nistrului. Vedem că a revenit perioada caldă, dar volumele de gaz livrate în stânga Nistrului sunt aceleași”, a declarat Parlicov.

Potrivit acestuia, în absența unor progrese concrete privind instalarea surselor alternative de generare electrică, Moldova nu are decât o singură opțiune viabilă pe termen scurt: revenirea la energia de la MGRES – centrala de la Cuciurgan, controlată de regimul separatist de la Tiraspol.

„Următorul pas, în lipsa unei soluții, e clar: decizia CSE din 16 ianuarie prevedea instalarea unei turbine pe gaz și a unor motoare cu ardere internă, cu o capacitate totală de 100 MW. Nu s-a făcut absolut nimic. Soluția există, din punct de vedere tehnic este posibilă, iar din punct de vedere financiar putea fi rezolvată cu sprijinul UE. Și totuși, autoritățile nu au făcut nimic. Mesajul este clar: deși nu avem alte opțiuni, vom reveni la Cuciurgan”, a punctat fostul ministru.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU