Persoanele vulnerabile își vor găsi mai ușor un loc de muncă. Zece organizații au semnat contracte de granturi

15 Iun. 2022, 11:49
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
15 Iun. 2022, 11:49 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Zece organizații ale societății civile au semnat contractele de grant în cadrul proiectului „Societatea civilă contribuie la dezvoltarea economică incluzivă și durabilă a țării”. Astfel, cele mai vulnerabile persoane ale societății se vor angaja mai ușor în câmpul muncii. Inițiativa este finanțată de Uniunea Europeană și cofinanțată de Suedia.

Proiectul vine să contribuie la crearea oportunităților de angajare pentru cele mai vulnerabile persoane din societate, a subliniat Sorin Mereacre, președintele Fundației Est-Europene din Republica Moldova.

„Participăm la ceremonia de semnare a contractelor de granturi în cadrul Fundației Est-Europene în cadrul proiectului finanțat de către Uniunea Europeană, cofinanțat de către Suedia „Societatea Civilă contribuie la dezvoltarea economică incluzivă și durabilă a țării”. Acest proiect este implementat în parteneriat cu Centrul Contact și cosociația Businessului European”, a declarat Ana Ciurac, coordonatoarea proiectului FEE.

În urma implementării proiectului, 237 de persoane vor fi angajate în câmpul muncii. De proiect vor beneficia persoane cu dizabilități psiho-sociale din 4 raioane ale țării.

„Ne-am dorit întotdeauna să încercăm să contribuim la fortificarea relațiilor între diferite organizații ale societății civile.” a menționat Sorin Mereacre, președintele FEE.

Realitatea Live

19 Mai 2025, 14:36
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 14:36 // Actual //  Ursu Victor

Uniunea Europeană se confruntă cu o notă de plată suplimentară de aproximativ 10 miliarde de euro în această vară, pentru a reface stocurile de gaze naturale epuizate în urma primei ierni cu adevărat reci de la începutul războiului din Ucraina, potrivit unei analize publicate de The Financial Times.

În martie, depozitele de gaze din Europa au fost golite în proporție de două treimi, iar pentru a atinge obiectivul de 90% capacitate de stocare până în noiembrie, blocul comunitar va avea nevoie de investiții de aproximativ 26 de miliarde de euro. Prin comparație, anul trecut, pentru a ajunge la un nivel de 99%, au fost cheltuiți 16 miliarde de euro.

„A fost prima iarnă adevărată de la începutul războiului”, a declarat Anouar Kuhanathan, analist citat de FT, adăugând că producția redusă de energie eoliană a forțat statele europene să apeleze mai mult la gaz.

Deși prețurile actuale la gaze sunt mai mici decât în urmă cu un an — în principal datorită cererii slabe din China — traderii sunt reticenți în a reumple depozitele rapid, așteptând o eventuală scădere suplimentară a prețurilor. Cu toate acestea, o eventuală grăbire a achizițiilor la final de vară ar putea duce la o nouă explozie de prețuri, avertizează experții.

Analiștii Morgan Stanley estimează că, din cauza cererii mari de reumplere, prețurile la gaze ar putea crește cu 10% în timpul verii, față de nivelurile actuale. Pentru a umple depozitele în proporție de 80%, Europa ar trebui să crească importul de GNL (gaz natural lichefiat) cu 45% comparativ cu anul trecut.

În contextul acestor provocări, statele UE au convenit recent asupra unei flexibilizări a obiectivului de stocare, după ce ținta rigidă de 90% impusă anterior a dus la salturi de prețuri pe piața gazelor în lunile de vară.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO