„Bucătarul” lui Vladimir Putin, șeful grupului Wagner, recrutează personal în penitenciarele rusești

09 Aug. 2022, 05:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Aug. 2022, 05:00 // Actual //  bani.md

Evgheni Prigojin, cunoscut sub porecla de „bucătarul” lui Vladimir Putin, recrutează personal mercenari pentru grupul paramilitar Wagner care să lupte în Ucraina, relatează MediaZona.

Mai mulți deținuți ruși le-au relatat jurnaliștilor de investigație de la acest site rusesc independent ce operează în străinătate că un bărbat chel și scund în vârstă le-a vizitat coloniile penale, oferind bani și libertate în schimbul participării la luptele din Ucraina.

Unii dintre aceștia l-au recunoscut pe bărbat ca fiind Prigojin, liderul grupului de mercenari Wagner și patronul unei firme de catering favorite a Kremlinului, de unde și porecla cu „bucătarul” lui Putin.

Primele informații potrivit cărora grupul Wagner a început să facă recrutări în închisorile rusești au apărut la începutul lunii iulie în contextul crizei de personal cu care se confruntă forțele armate ruse din cauza pierderilor grele suferite în Ucraina și a reticenței rușilor de a se înrola ca voluntari.
Cel mai recent, Ruslan Pușkov, directorul Centrului de Analiză pentru Strategii și Tehnologii de la Moscova și un apropiat al ministerului rus al Apărării, a explicat într-un amplu interviu în care a făcut o radiografie a capabilităților forțelor armate ruse că armata trimisă de Putin în Ucraina are mari probleme în ceea ce privește numărul de infanteriști.

„Bucătarul lui Putin”, la recrutare în penitenciarele și coloniile penale din Rusia

Un deținut din colonia penală cu regim strict din Rîbinsk aflat în regiunea Iaroslavl le-a relatat jurnaliștilor de investigație că Prigojin și-a făcut apariția aici pe 1 august, cu medalia de „Erou al Federației Ruse” conferită de Putin la piept.

„Am fost duși cu toții la terenul de paradă, adică întreaga colonie în general, inclusiv persoanele cu handicap și, în general, toți cei care, din diverse motive, nu ar trebui să meargă la paradă – muncitori de la cantină, bătrâni, pacienţi din unitatea medicală. I-au scos și pe toți cei din zona industrială de la locul de muncă”, a povestit acesta.

„Când a fost întrebat din rânduri cine este, el a răspuns să-l caute pe Google mai târziu.

Sunt 1.000% sigur că a fost Prigojin”, afirmă deținutul.

Potrivit estimărilor acestuia, la întâlnire s-au adunat puțin peste 1.500 de oameni – condamnații „care pot merge” și toți angajații coloniei penale. Li s-a spus că are loc „al treilea război mondial” și că ei pot lupta de partea Rusiei.

Mesajul lui Evgheni Prigojin pentru deținuții ruși interesați de grupul Wagner

„Nu suntem forțe armate, ci un adevărat grup paramilitar de crimă organizată. Băieții mei intră în țări africane și nu lasă nimic în viață acolo în două zile, iar acum distrug și inamicii din Ucraina. Decizia ta de a sluji în PMG este o înțelegere cu diavolul. Dacă pleci de aici cu mine, ori te vei întoarce ca om liber, ori vei muri”, citează din memorie mesajul lui Evgheni Prigojin un alt bărbat care l-a recunoscut pe acesta.

„Vi se va cere să ucideți inamicii și să urmați ordinele conducerii. Cei care fug vor fi împușcați pe loc”, ar mai fi spus el.

Celor care au fost de acord cu înțelegerea, Prigojin le-a promis 100.000 de ruble pe lună „plus un bonus de aproximativ aceeași sumă” iar în cazul unui deces „demn”, 5 milioane de ruble familiei.

Cei care au acceptat să lupte împotriva Ucrainei trebuie să treacă un test în mai multe etape: un interviu, teste de fitness, apoi o revizuire a documentelor și un test poligraf care să arate dacă prizonierul va dezerta, dacă consumă droguri, dacă este capabil de crimă. Dacă un candidat trece un poligraf, două săptămâni mai târziu este scos la antrenament.

„În primul rând, sunt interesați de criminali și tâlhari, se tem de dependenții de droguri, același lucru este valabil și în cazul violatorilor. Spunea că ‘o să vă placă la noi’. În general dădea impresia unui maniac”, susține un alt condamnat.

Realitatea Live

20 Aug. 2025, 09:19
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
20 Aug. 2025, 09:19 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Transgaz SA, singurul operator de transport și sistem de gaze naturale din Europa care administrează integral două rețele naționale de transport din țări diferite – România, stat membru UE, și Republica Moldova, stat non-UE –, și-a dublat în prima jumătate a anului veniturile obținute din activitatea de pe piața moldovenească, notează profit.ro.

Potrivit raportului financiar, în ianuarie–iunie 2025, veniturile din transportul de gaze din Republica Moldova au însumat 147 milioane lei, aproape dublu față de 77 milioane lei în aceeași perioadă a anului trecut. Totuși, comparativ cu România, unde veniturile din transport au atins 1,34 miliarde lei, cifra obținută în Republica Moldova rămâne de aproape zece ori mai redusă.

Activitatea pe teritoriul Republicii Moldova este gestionată de filiala Vestmoldtransgaz, la care Transgaz deține indirect 75% din acțiuni. Infrastructura de transport din Moldova aparține însă companiei Moldovatransgaz, fiind închiriată și amortizată pe o perioadă de cinci ani. Contractul cu Moldovatransgaz oferă drept de utilizare a rețelei, însă nu și de prestare directă a serviciului public, iar riscurile de mentenanță și reparații capitale rămân responsabilitatea Moldovatransgaz.

La nivel de grup, Transgaz aproape și-a triplat profitul net consolidat în prima jumătate a anului 2025, acesta urcând la 518,9 milioane lei, față de 183,8 milioane lei în perioada similară din 2024. Rezultatul include performanțele Vestmoldtransgaz, dar și recenta achiziție a Petrostar SA, companie specializată în inginerie tehnologică și proiectare pentru industria de petrol și gaze, unde Transgaz a preluat 51% din capital.

Transgaz este controlată de Secretariatul General al Guvernului României, care deține 58,5% din acțiuni, fiind listată la Bursa de Valori București din 2007. La un preț de 49,05 lei/acțiune, capitalizarea de piață a societății depășește 9 miliarde lei.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII