Banii nu miros! Miza energetică a prințului saudit. A investit jumătate de miliard de dolari în Rusia

15 Aug. 2022, 12:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Aug. 2022, 12:38 // Actual //  bani.md

Kingdom Holding, unul dintre cei mai importanți investitori ai Arabiei Saudite, a investit sute de milioane de dolari în firmele energetice rusești cu puțin timp înainte și după invadarea Ucrainei din acest an, a anunțat grupul. Kingdom Holding este deținut în majoritate de prințul Alwaleed bin Talal. Prințu a făcut investițiile chiar dacă liderii occidentali au încercat să crească presiunea asupra Moscovei și au amenințat cu sancțiuni împotriva Rusiei, pe care au început să le impună la sfârșitul lunii februarie, scrie Financial Times.

Este vorba de investiții de aproximativ 500 de milioane de dolari, care au inclus 364 de milioane de dolari în Gazprom în februarie, restul banilor au fost investiți în Rosneft și Lukoil. Asta în timp ce președintele Vladimir Putin a ordonat invazia rusă a Ucrainei pe 24 februarie.

Prințul Alwaleed, un miliardar saudit, a fost reținut în 2017 la hotelul Ritz-Carlton din Riad împreună cu alți magnați și membri ai familiei regale. Acesta a fost acuzat de corupție.

Criticii au spus că a fost un joc de putere a ascendentului prințului moștenitor Mohammed bin Salman pentru a-și consolida poziția împotriva unei vechi gărzi influente. Statul a spus că a recuperat 100 de miliarde de dolari din fonduri nenăscute.

Prințul Alwaleed, al cărui bunic a fondat Arabia Saudită, a fost eliberat după ce a ajuns la un acord cu guvernul, deși nu a dezvăluit niciodată detaliile. Alți magnați au fost eliberați după ce au transferat fonduri sau au cedat parțial controlul asupra companiilor lor guvernului.

Fondul suveran al guvernului, Fondul de Investiții Publice, a declarat că a achiziționat un pachet de 16,8% din acțiunile Kingdom Holding în mai, la câteva luni după investiții. Dar ar fi puțin probabil ca o mare companie saudită să efectueze investiții mari în Rusia fără acceptul guvernului, având în vedere presiunea occidentală asupra Moscovei.

02 Mai 2026, 10:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Mai 2026, 10:46 // Actual //  bani.md

Republica Moldova trebuie să creeze reguli „clare și lejere” pentru mediul de afaceri, dar și să sancționeze prompt orice încălcare, a declarat ministrul Economiei, Eugen Osmochescu, în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0 organizat de grupul media Realitatea.

Oficialul a subliniat că rolul statului este să faciliteze accesul companiilor pe piață, funcționarea și chiar ieșirea din piață, însă în același timp autoritățile trebuie să intervină rapid acolo unde apar nereguli, inclusiv pe baza evaluării riscurilor. Cu toate acestea, ministrul a recunoscut deschis că Republica Moldova nu se află încă la nivelul de dezvoltare dorit.

„Nu suntem acolo unde ne-am dorit. Nu suntem la nivelul de prosperitate despre care vorbim”, a spus Osmochescu, explicând că efectele reformelor implementate în ultimii ani nu se văd imediat, ci abia după doi-trei ani.

Ministrul a punctat că, deși progresele există și „ce s-a făcut, s-a făcut foarte frumos”, acestea nu sunt suficiente pentru a genera un impact economic rapid într-o țară mică, expusă presiunilor geopolitice dintre Est și Vest.

În același timp, oficialul a reafirmat direcția strategică a țării, subliniind că Republica Moldova a ales ferm calea europeană, considerată singura capabilă să aducă prosperitate reală populației.

Potrivit lui, autoritățile se află acum într-o etapă critică. Or, după implementarea rapidă a reformelor, accentul trebuie mutat pe cheltuirea eficientă a fondurilor și valorificarea oportunităților oferite de planurile de creștere economică.

Osmochescu a evidențiat și obiectivele ambițioase ale Chișinăului. Este vorba de semnarea tratatului de aderare la Uniunea Europeană până în 2028 și obținerea statutului de stat membru până în 2030, mizând pe ritmul accelerat al reformelor și pe sprijinul extern fără precedent.