(FOTO) Condiții mai bune pentru elevii și profesorii unui liceu din Ungheni. Instituția a fost reparată capital

10 Nov. 2022, 14:19
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
10 Nov. 2022, 14:19 // Actual //  MD Bani

Peste 1000 de elevi și 100 de cadre didactice de la Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu”, din municipiul Ungheni vor avea condiții mai bune de studii și de muncă. Instituția a fost eficientizată energetic și reparată capital din fonduri europene.

Potrivit ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale au fost instalate sisteme fotovoltaice pe acoperișul clădirii, pereții au fost termoizolați, au fost montate sisteme de ventilare cu recuperare a căldurii, iar pentru iluminarea exterioară sunt folosite becuri LED.

Astfel, instituția va economisi anual circa 1500 MW.

De asemenea, liceul a fost conectat la rețelele de apă și canalizare, a fost modernizată cantina și blocurile sanitare, construite căi de acces pentru persoanele cu dizabilități, schimbate geamurile și acoperișul.

„De pe urma conectării liceului la sistemul de aprovizionare cu apă și canalizare, circa 750 de cetățeni din vecinătatea instituției vor beneficia de acces la apă potabilă calitativă și circa 1500 de locuitori vor beneficia de sistem îmbunătățit de canalizare.”, declară MIDR.

Realitatea Live

18 Sept. 2025, 12:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Sept. 2025, 12:42 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Inflația anuală în Republica Moldova a continuat trendul descendent în luna august 2025, coborând la 7,3%, în scădere cu 0,6 puncte procentuale față de luna precedentă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM). Rata se menține totuși peste limita superioară a intervalului țintit de 5% ±1,5 p.p..

BNM precizează că evoluția lunii august confirmă prognozele din Raportul asupra inflației și este determinată în principal de dinamica prețurilor reglementate și a produselor alimentare. În același timp, cererea agregată a continuat să exercite un efect dezinflaționist.

Instituția centrală menționează că balanța riscurilor prognozei este una echilibrată, cu o ușoară înclinare spre dezinflație până la finele orizontului de prognoză. Printre incertitudinile majore se numără: producția agricolă din 2025–2026, ajustarea tarifelor la serviciile reglementate, nivelul consumului și al investițiilor, remiterile, dar și impactul situației geopolitice și al sancțiunilor regionale asupra cererii.

Conform estimărilor BNM, inflația va continua să scadă în a doua jumătate a anului 2025 și începutul lui 2026, revenind în intervalul țintă de 5% ±1,5 p.p. în primul trimestru al anului viitor. Se așteaptă ca nivelul maxim al inflației din acest an să fie atins în trimestrul III 2025, iar cel minim – în trimestrul III 2026.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII