Rusia acuză Statele Unite că au „înrobit” Uniunea Europeană

06 Dec. 2022, 05:15
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Dec. 2022, 05:15 // Actual //  bani.md

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, intervine foarte frecvent pentru a apăra pozițiile Moscovei în politica internațională și, mai ales, referitor la invadarea Ucrainei, care a început pe 24 februarie. Joi, 1 decembrie, a avut o nouă conferință de presă, de data aceasta prin videoconferință, pentru presa străină acreditată în Rusia și a mers mult mai departe decât de obicei în încercarea sa de a justifica ofensiva armatei ruse în țara vecină.

Potrivit afirmaţiilor sale, infrastructurile ucrainene, ținta tirurilor masive de rachete de la începutul lunii octombrie și care au lăsat aproape jumătate din țară fără electricitate, „oferă potențial de luptă forțelor armate ucrainene, batalioanelor naționaliste. Atacurile sunt efectuate cu arme de înaltă precizie”. „Sunt dezactivate și instalațiile energetice de care depinde funcționarea Armatei ucrainene și de care depinde livrarea unei cantități uriașe de arme pe care Occidentul le furnizează Ucrainei pentru a-i ucide pe ruși”, a punctat șeful diplomației ruse.

În opinia sa, condamnările unor astfel de bombardamente de către guvernele și presa din Occident uită acțiunile SUA și ale Alianței Atlantice împotriva altor țări. „Comparați isteria dezlănțuită acum în mass-media occidentală cu ceea ce s-a întâmplat când Statele Unite au bombardat Irakul”, a spus Lavrov, înainte de a afirma că „în fosta Iugoslavie, NATO a bombardat și un centru de televiziune din Belgrad pe motiv că a servit propagandei de război a inamicului”.

„Acum, ceea ce se întâmplă înseamnă că NATO se întoarce la acele priorități conceptuale care au fost dezvoltate acum 73 de ani, în vremea Războiului Rece. Nimic nu s-a schimbat: vor să-i țină pe ruși în afara Europei. Americanii au înrobit deja toată Europa și îi țin sub control nu numai pe germani, ci întreaga Uniune Europeană”, a spus ministrul rus de Externe.

În opinia sa, „Statele Unite trăiesc acum în detrimentul Europei și vor beneficia de criza economică și energetică în care” a căzut Bătrânul Continent. „Vor vinde gaz Europei de patru ori mai scump decât gazul rusesc pe care îl cumpăra înainte (…) și vor aloca sute de miliarde de dolari subvenții industriei lor pentru a îndepărta investitorii din Europa și a o dezindustrializa”. Lavrov consideră că Washingtonul „încearcă să construiască securitate fără Rusia și Belarus. Nu avem nevoie de acest tip de securitate. Întreaga securitate a Europei constă în faptul că s-a supus complet Statelor Unite (…) al căror plan este să epuizeze stocurile de arme ale Europei pentru a le vinde pe ale sale”.

Ministrul rus consideră că „acest instinct de bază, care nu a dispărut niciodată de la americani sau alți membri NATO, explică cursul spre extinderea nesăbuită a acestui bloc militar, care a devalorizat și semnificația principală a Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa – OSCE – ca instrument colectiv de garantare a securității egale și indivizibile”. Lavrov afirmă că Occidentul, și în special Statele Unite, „încearcă de mulți ani să

obţină o preluare a OSCE”.

Discursul lui Lavrov a avut loc într-un moment în care miniștrii de Externe OSCE se întâlneau joi şi vineri în orașul polonez Lodz. „Decizia Poloniei, care prezidează în prezent OSCE, de a refuza participarea ministrului de externe Serghei Lavrov la reuniunea ministerială a organizației de la Lodz din 1 și 2 decembrie este fără precedent și provocatoare”, a declarat Ministerul de Externe al Rusiei într-un comunicat emis pe 19 noiembrie.

Varșovia s-a justificat, explicând că delegația rusă nu ar trebui să „includă persoane sancționate de Uniunea Europeană după agresiunea ilegală a Rusiei împotriva Ucrainei din 24 februarie”, cu referire directă la Lavrov, care a acuzat, joi, și Misiunea Specială de Supraveghere a OSCE în Ucraina că „adună informații, cooperează cu serviciile secrete occidentale, transmite informații armatei ucrainene și ajută la reglarea fină a focului asupra pozițiilor miliției din Donețk și Luhansk”. Potrivit relatării sale, OSCE a furnizat Kievului şi „informații de la camerele sale de supraveghere de lângă linia frontului”.

În legătură cu eventualele discuții de pace, șeful diplomației ruse a subliniat că „atunci când suntem acuzați că am solicitat în mod constant un fel de negociere pentru a câștiga timp pentru a aduna forțe suplimentare pentru operațiunea militară specială, acest lucru este în același timp ridicol și regretabil, pentru că oamenii mint, mint făţiş. Nu am cerut niciodată negocieri, dar am spus mereu că dacă cineva are interes într-o soluție negociată, suntem gata să ascultăm”.

Realitatea Live

20 Mai 2025, 16:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Mai 2025, 16:05 // Actual //  Ursu Victor

Marea Britanie se confruntă cu o criză de sănătate publică ce o transformă în „bolnavul lumii bogate”, din cauza numărului în creştere de persoane care mor din cauza drogurilor, sinuciderilor şi violenţei, arată un nou studiu.

Rata mortalităţii în rândul persoanelor sub 50 de ani din Regatul Unit s-a înrăutăţit semnificativ în comparaţie cu alte ţări dezvoltate. Deşi decesele cauzate de cancer şi boli de inimă au scăzut, cele provocate de leziuni, accidente şi otrăviri au crescut alarmant, în special cele legate de consumul de droguri ilegale, arată The Guardian.

Situaţia este deosebit de gravă pentru persoanele între 25 şi 49 de ani. Între 1990 şi 2023, decesele în această categorie de vârstă au crescut cu 46% în rândul femeilor şi cu 31% în rândul bărbaţilor. În contrast, mortalitatea a scăzut în 19 dintre celelalte 21 de ţări analizate, doar SUA şi Canada înregistrând creşteri similare.

Cifrele sunt alarmante: rata deceselor cauzate de droguri în Marea Britanie este de trei ori mai mare decât media celorlalte ţări studiate, atât pentru bărbaţi, cât şi pentru femei. Datele Oficiului Naţional de Statistică arată că 5.448 de persoane au murit din cauza intoxicaţiei cu droguri în Anglia şi Ţara Galilor în 2023 – cu 11% mai mult decât în anul precedent şi cel mai mare număr de la începutul măsurătorilor în 1993.

Jennifer Dixon, directorul executiv al Health Foundation, avertizează: „Marea Britanie devine bolnavul lumii bogate, în special pentru persoanele în vârstă de muncă. În timp ce alte ţări au avansat, noi am stagnat şi, în unele domenii, am rămas cu mult în urmă”.

Profesorul David Leon, care a condus cercetarea, subliniază gravitatea situaţiei: „Este şocant, deoarece majoritatea deceselor între 25 şi 49 de ani sunt, în principiu, evitabile”.

Printre factorii care contribuie la această criză se numără politicile de austeritate aplicate după 2010, precum şi stilul de viaţă nesănătos: fumatul, consumul excesiv de alcool şi alimentaţia dezechilibrată.

Organizaţiile care luptă împotriva consumului de droguri solicită guvernului să faciliteze accesul la naloxonă, un antidot de urgenţă pentru supradozele de heroină şi alte droguri, şi să îmbunătăţească accesul la tratamente pentru dependenţă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO