Contrabanda cu țigări de la Duty free, în scădere! Vecinilor de peste Prut le plac țigările ieftine din Moldova

05 Iul. 2023, 14:22
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Iul. 2023, 14:22 // Actual //  bani.md

Piața neagră a țigaretelor din România a scăzut în mai 2023 cu 0,8  p.p. până la 8,2% din totalul consumului, comparativ cu 9% în martie 2023, conform studiului realizat de compania de cercetare Novel.

 „În mai 2023, piața neagră a scăzut la nivel național cu 0,8 p.p. față de martie 2023, înregistrându-se reduceri ale comerțului ilegal în aproape toate regiunile țării. Cea mai mare scădere, de 4,6 p.p. până la 7,1%, este notată în nord-vest. De asemenea, în regiunea de sud-est contrabanda scade cu 3,2 p.p. până la 6,7%. Pe de altă parte, se înregistrează și majorări semnificative, de 3,6 p.p. și 2,3 p.p. în zona de sud-vest, până la 7,5%, respectiv regiunea de vest până la 8,7%. Regiunea nord-est continuă și în mai să fie cea mai afectată de comerțul ilegal cu țigarete, cu 20,5%, aflându-se în scădere ușoară cu 0,1 p.p.. Din punct de vedere al provenienței produselor de pe piața neagră, categoria „Cheap Whites” continuă să dețină cea mai mare pondere, de peste 41%, cu o creștere de 2,3 p.p. față de martie 2023. Cea mai mare scădere e înregistrată de cota produselor provenite din Moldova, cu 5,8 p.p. până la 4,4%. „Duty free” scade semnificativ cu 5,1 p.p. până la 33,1%, iar Ucraina și Serbia se situează la nivel relativ constant”, a declarat Marian Marcu, Director General Novel Research.

Studiul Novel din luna mai consemnează o scădere semnificativă a produselor provenite din Moldova, ceea ce reprezintă un fapt pozitiv. Există însă și tendințe îngrijorătoare, ca de exemplu continuarea creșterii „cheap whites” sau majorarea din regiunea sud-vest. În ultimele luni, presa a relatat despre capturi uriașe, de sute de mii de pachete de țigarete. Aceasta înseamnă că este nevoie în continuare ca autoritățile să depună eforturi susținute pentru combaterea acestui fenomen care aduce pierderi la buget și stopează dezvoltarea economică în regiunile de frontieră. De asemenea, pentru ca acțiunile autorităților să fie eficiente, sunt necesare predictibilitatea fiscală și stabilitatea legislativă, dat fiind că sectorul tutunului este unul dintre cele mai reglementate

„Avem convingerea că nivelul comerțului ilegal cu țigarete se va menține și în următoarele luni la un procent redus, așa cum a fost în ultimii trei ani. Am continuat și în această perioadă să derulăm acțiuni specifice de combatere a traficului ilegal cu țigarete și produse din tutun, prin mijloacele avute la dispoziție, inclusiv prin colaborarea cu instituțiile și autoritățile de aplicare a legii. Astfel, în luna mai, inspectorii vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Albița au descoperit 84.680 bucăți ţigarete de contrabandă, în două autocisterne înmatriculate în Republica Moldova, pe sensul de intrare în țară.

Vama română va continua eforturile de combatere a comerțului ilicit în strânsă colaborare cu autoritățile vamale din regiune, cu autoritățile internaționale de profil (OLAF, EUROPOL, SELEC, Organizaţia Mondială a Vămilor), precum și cu companiile care își desfășoară activitatea legal, prin aceste măsuri contribuind la creșterea gradului de colectare a veniturilor la bugetul de stat.”, a declarat Președintele Autorității Vamale Române, Ion Cupă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

17 Nov. 2025, 17:54
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
17 Nov. 2025, 17:54 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Dolarul american, considerat mult timp coloana vertebrală a finanțelor globale, își pierde treptat dominanța. Potrivit datelor Fondului Monetar Internațional (FMI), ponderea dolarului în rezervele valutare globale a scăzut la puțin peste 56% la mijlocul anului 2025, cel mai scăzut nivel în ultimele decenii, după ce la începutul secolului depășea 70%.

Experții Best Brokers subliniază că această scădere nu înseamnă că dolarul se prăbușește, ci reflectă o diversificare tot mai accentuată a rezervelor băncilor centrale. În ultimele decenii, băncile au adăugat euro, yen, aur și alte monede pentru a-și diminua riscurile, pe fondul tensiunilor geopolitice și a sancțiunilor americane care au demonstrat cât de mult poate fi folosit dolarul ca instrument politic și economic.

În paralel, alte monede și-au consolidat poziția: euro a crescut de la 18% la peste 21%, iar lira sterlină a ajuns la 4,8% din rezervele globale. Monedele netradiționale, inclusiv yuanul chinezesc, dolarul canadian și australian, au ajuns la o pondere de 22,5% în 2025, dublu față de 2000, semnalând o tendință clară de diversificare.

Factorii principali care au influențat scăderea dolarului includ criza financiară globală din 2008, pandemia de COVID-19, războiul din Ucraina și retorica de dedolarizare promovată de unele țări emergente. Experții Bitfinex și Noelle Acheson, autoarea cărții „Crypto Is Macro Now”, susțin că investitorii și băncile centrale devin mai precauți și caută alternative mai stabile pentru rezervele lor.

Deși dolarul își menține poziția dominantă, analistii avertizează că această scădere discretă, dar constantă, poate marca începutul unei reconfigurări a sistemului financiar global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII